Jak wyposażyć akwarium? Czego będziesz potrzebować?

Jak wyposażyć akwarium? Czego będziesz potrzebować?

Codzienny natłok obowiązków powoduje, że wiele osób nie może sobie pozwolić na posiadanie psa czy kota. Jeśli mimo to chcesz mieć zwierzątka, którymi będziesz w stanie się opiekować, załóż akwarium. Przygotowanie zbiornika dla ryb i roślin wcale nie jest takie trudne. Sprawdź, czego będziesz potrzebować!

Piękne akwarium będzie wspaniale zdobiło Twój pokój, a codzienne doglądanie rybek przyniesie Ci wiele radości. Jednak zarówno wielkość zbiornika, jak i jego wyposażenie powinno być starannie zaplanowane. Na szczęście wszystkie akcesoria bez problemu zamówisz w dobrym sklepie akwarystycznym. Co powinno się znaleźć w Twoim akwarium?

Podstawowe wyposażenie akwarium

Każde akwarium do sprawnego działania będzie potrzebowało kilku podstawowych urządzeń. Jeśli masz już wybrany zbiornik i wiesz, gdzie go postawisz, możesz przystąpić do kompletowania wyposażenia. Pierwszym niezbędnym urządzeniem, jakie powinieneś nabyć, jest filtr wewnętrzny. Ma on zastosowanie w mniejszych akwariach. Przy wyborze filtra zwróć uwagę na jego wydajność, która jest mierzona w litrach na godzinę, a także rodzaj wkładu.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia akwarium jest grzałka, która służy do utrzymania wewnątrz optymalnej temperatury. Woda w akwarium powinna mieć temperaturę ok. 23-26°C. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są grzałki z termostatem, dzięki nim idealnie dopasujesz wysokość temperatury do potrzeb ryb i roślin zamieszkujących Twoje akwarium. Ostatnim istotnym elementem wyposażenia akwarium jest oświetlenie. Światło jest niezbędne roślinom do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Wybierając oświetlenie, należy zwrócić uwagę na barwę i ilość światła.

Jak stworzyć własny, podwodny świat?

Gdy masz już podstawowe wyposażenie, czas urządzić akwarium. W tym celu musisz kupić odpowiednie podłoże, ryby akwariowe, rośliny akwariowe i elementy ozdobne. Wszystkie te elementy muszą być do siebie dobrze dopasowane. Pamiętaj, że zarówno ryby, jak i rośliny mają określone wymagania, co do rodzaju podłoża, temperatury i oświetlenia.

Podczas urządzania akwarium warto mieć na uwadze kilka uniwersalnych zasad. Podłoże musi mieć odpowiednią grubość, która zwykle wynosi od 4 do 7 cm. W domowych akwariach bardzo pięknie prezentują się podłoża zrobione z kilku warstw podłoża naturalnego o różnej granulacji. Rośliny w akwarium są niezbędne, ponieważ dają schronienie rybom. Jednak pamiętaj, że nie może ich być za dużo.

W małym akwarium nie należy też umieszczać zbyt wielu ryb. Jeśli chcesz, żeby zbiornik byłłatwy do utrzymania w czystości, unikaj gatunków, które kopią w podłożu lub podgryzają rośliny. Elementy ozdobne powinny być zrobione z bezpiecznych materiałów, które nie będą barwiły wody i zmieniały jej pH.

Jeśli pierwszy raz urządzasz akwarium, koniecznie poproś o pomoc specjalistę. Taka osoba podpowie Ci, jakie ryby warto hodować i jak dobrać do nich odpowiednie rośliny akwariowe. W efekcie szybko poradzisz sobie z tym zadaniem i stworzysz swój własny, podwodny świat.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również