Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej świętowała odzyskanie niepodległości w Warszawie

Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej świętowała odzyskanie niepodległości w Warszawie

Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej po raz czwarty uczestniczyła w festiwalu „Niepodległa” w Warszawie.

Relację z tego wydarzenia przygotowała Klaudia Gawronek.

Dzień radości, dumy i chwały – tak podsumować można Narodowe Święto Niepodległości, które 11 listopada celebrowano hucznie w całej Polsce. Miejscem szczególnie tętniącym życiem była tego dnia Warszawa. Krakowskie Przedmieście pękało w szwach od przybyłych z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jego zabytkowym terenie spotkać można było również Zagórzan.

Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej przyjechała na świętowanie niepodległości do stolicy już po raz czwarty. Festiwal „Niepodległa” organizowany pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego objął scenę muzyczną na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wystąpił Kamil Bednarek, Sara James i Karaś/Rogucki, scenę dziecięcą na placu Akademii Sztuk Pięknych oraz scenę tańców polskich przed budynkiem MKiDN.

Krakowskie Przedmieście zamieniło się więc w wielką scenę festiwalową sięgającą od placu przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa po pomnik Mikołaja Kopernika. Trasa ta stała się miejscem parad dla zespołów i grup artystycznych. Kasinczańscy orkiestranci wyruszyli z bram Uniwersytetu Warszawskiego o godzinie 13:00 i co pół godziny przemierzali trakt ulicy w rytm melodii góralskich i utworów patriotycznych. Charakterystyczne białe serdaki i czerwone spódnice wyróżniały się w tłumie świętującym wolną i suwerenną Polskę, a jednocześnie swoją barwą idealnie wpasowywały się do kolorów, którymi tego dnia mieniła się stolica.

Zgromadzeni mieli zatem co oglądać! Zabytkowe samochody przejeżdżające co godzinę, popisy szczudlarzy, występy taneczne z motywem przewodnim poloneza, prezentacja mody retro, pokazy bicykli czy w końcu parady muzyczne z orkiestrami i brass bandami zapewniały ogrom atrakcji. Entuzjazm i jedność czuć było na każdym kroku.

Kasinczanie uczestniczyli również w mszy świętej celebrowanej w niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Homilię wygłosił ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, który z serdecznością wspomniał o bliskim jego sercu regionie zagórzańskim, bowiem ojciec jego pochodził z Glisnego, a matka z Mszany Górnej. Wyjątkowo wzruszającym momentem były pieśni patriotyczne wykonane przez „Echo Gór” po nabożeństwie, których brzmienie niosło się dostojnie nad znajdującym się w podziemiach Panteonem Wielkich Polaków.

Oprawa tak ważnego wydarzenia, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, i to w Warszawie, samym sercu Polski, to dla kasinczan wielkie wyróżnienie. Swoją wizytę w stolicy zawdzięczają zaproszeniu otrzymanemu od Biura „Niepodległa”, jak również dofinansowaniu z środków na rzecz kultury Gminy Mszana Dolna oraz wsparciu pieniężnemu Andrzeja Kucharczyka i Andrzeja Marka Skolarusa.

„Dla nas po Bogu największa miłość to Polska” – powiedział kiedyś kardynał Wyszyński. W istocie, tłumy wiwatujące na jej cześć są tego dowodem, gdyż namacalnie świadczą o dumie i głębokim przywiązaniu do ojczyzny. Niech żyje Rzeczpospolita – wolna i niepodległa! 

źródło: Klaudia Gawronek/ „Echo Gór”; oprac. MAG

fot. „Echo Gór”

Zobacz również