Podsumowaliśmy 49. Festiwal Limanowska Słaza

Podsumowaliśmy 49. Festiwal Limanowska Słaza

49. Limanowska Słaza przeszła do historii. Na scenie Limanowskiego Domu Kultury wystąpiło dokładnie 941 uczestników. Artystyczne występy po raz pierwszy w historii tego wydarzenia trwały przez pięć dni. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła nasza telewizja.

Z nagrodą im. Jerzego Obrzuta z Limanowej wyjechał zespół regionalny Słopniczanie. Natomiast Grand Prix festiwalu otrzymali Śwarni Łojce z Sadku.

Nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

ZESPOŁY REGIONALNE

Dorośli

Grand Prix i nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł otrzymuje zespół ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.

Cztery równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 1500 zł otrzymują: Zespoły Regionalne: STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi, PRZYSZOWIANIE im. Edwarda Bocheńskiego z Przyszowej, SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca i LIMANOWIANIE im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 1200 zł otrzymują Zespoły Regionalne: GORCE z Kamienicy, SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic i JURKOWIANIE z Jurkowa.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 1000 zł otrzymują Zespoły Regionalne: KIJOM WORCI z Pisarzowej, DOLINA SŁOMKI ze Stronia, WILKOWICANIE z Wilkowiska i KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej.

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji” w wysokości 1000 zł i rzeźbę otrzymuje Zespół Regionalny SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Dzieci

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 800 zł otrzymują: Zespół Regionalny PNIOKI z Sadku-Kostrzy i Dziecięcy Zespół Regionalny Gminy Dobra.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 600 zł otrzymują Zespoły Regionalne: MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic, ZASADNIOKI z Zasadnego i MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 500 zł otrzymują Zespoły Regionalne DOLINA SŁOMKI ze Stronia i MALI WILKOWICANIE z Wilkowiska.

GRUPY REGIONALNE

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 700 zł otrzymują: KGW Pasierbiec i SAMI SWOI z Krasnego-Lasocic.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł otrzymuje KGW Łososina Górna.

MUZYKI LUDOWE

Dorośli

Cztery równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 700 zł otrzymują: muzyka zespołu PNIOKI z Sadku-Kostrzy, MUZYKA ZE STRZESZYC, Rodzinna Kapela KOŚCIELNIOKI z Olszówki i muzyka Zespołu SŁOPNICKI ZBYRCOK.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 600 zł otrzymują muzyki: PRZYSZOWIANIE im. Edwarda Bocheńskiego i STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 500 zł otrzymują muzyki: DOLINA SŁOMKI ze Stronia, KAPELA Z JANOWIC, SŁOPNICZANIE i LIMANOWIANIE.

Wyróżnienie w wysokości 200 zł otrzymuje MUZYKA Z WILKOWISKA.

Młodzież

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 400 zł otrzymują muzyki: OLSZOWIANIE z Olszówki i MUZYKA ZE SECHNEJ.

II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymuje muzyka ZASADNIOKI z Zasadnego.

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje muzyka SŁOPNICZANKI ze Słopnic.

Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w kwocie 100 zł otrzymuje muzyka SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.
Dzieci

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje muzyka MALI ŁOSTOWIANIE z Łostówki.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymują muzyki MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic i OLSZOWIANIE z Olszówki.
INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 180 zł otrzymują: Jakub Drabik z Kamienicy (skrzypce), Sara Kurek z Wilkowiska  (skrzypce) i Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej (złóbcoki).

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Aleksandra Śliwa ze Słopnic (skrzypce).

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 120 zł otrzymują grający na skrzypcach: Patryk Szewczyk z Dobrej i Iwona Cichoń z Łukowicy.

MULTIINSTRUMENTALISTA

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Piotr Pławecki ze Starej Wsi.

Młodzież

I i II miejsca nie przyznano.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymuje: Gabriela Hojda z Limanowej i Emilia Joniec z Wilczyc.

Wyróżnienie otrzymuje Sandra Kamińska z Mszany Górnej.

Dzieci

Nagrodę Dyrekcji Limanowskiego Domu Kultury „Dziecięca Osobowość Artystyczna” otrzymuje Julia Wilk z Przyszowej.

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Zuzanna Frys z Sadku-Kostrzy, Kamila Bieniek z Kamienicy i Iga Mastalerz ze Starej Wsi.

Pięć równorzędnych II miejsc i nagrody rzeczowe otrzymują skrzypaczki: Weronika Florek ze Słopnic, Maja Gontarska z Jodłownika, Julia Węglarz z Łętowego, Lena Lach z Jodłownika i Sonia Jarosz z Łostówki.

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują skrzypaczki: Emilia Grzyb z Jodłownika, Martyna Krzanik z Łętowego i Anna Dawiec z Lubomierza.

Cztery wyróżnienia i nagrody rzeczowe otrzymują: Iga Sobczak z Wilkowiska, Emilia Wąchała z Lubomierza, Julia Dorczak z Mszany Dolnej i Julia Grabiec z Łętowego.

Martyna Ślusarczyk nie została sklasyfikowana, ponieważ wystąpiła w dwóch innych kategoriach.
ŚPIEW SOLOWY

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują: Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Magdalena Dudek z Makowicy i Mariola Lorek z Przyszowej.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 120 zł otrzymują: Krzysztof Kubisz ze Skrzydlnej i Wiesław Sadkiewicz ze Skrzydlnej.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Roksana Frączek z Pisarzowej i Joanna Adamczyk ze Stronia.

Dwa wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Zenona Zając ze Skrzydlnej i Maria Nawara z Olszówki.
Młodzież

I i II miejsca nie przyznano.

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Zofia Opyd z Kamienicy.

Dzieci

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje: Milena Rucińska ze Szczawy.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Jan Podgórny ze Słopnic i Anna Gorczowska z Zasadnego.
GRUPY ŚPIEWACZE

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymują: żeńskie grupy śpiewacze zespołu GORCE z Kamienicy i MSZANICANKI z Mszany Dolnej oraz męska grupa śpiewacza KIJOM WORCI z Pisarzowej.

Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują żeńskie grupy śpiewacze: SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic, PRZYSZOWIANKI z Przyszowej, KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej i Grupa Śpiewacza „TRADYCJA” z Męciny.

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 140 zł otrzymują: żeńskie grupy śpiewacze: KGW Łososina Górna, SAMI SWOI z Krasnego-Lasocic, KGW Pasierbiec.

Wyróżnienia i nagrody pieniężne w kwocie 100 zł otrzymują: żeńska grupa śpiewacza PRZENOSZANKI z Przenoszy i męska grupa śpiewacza z zespołu LIMANOWIANIE z Limanowej.

Dyplom za udział oraz okolicznościowy upominek otrzymuje: męska grupa śpiewacza z KGW Olszówka.
GAWĘDZIARZE

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują: Marian Janik ze Słopnic, Jan Lorek z Przyszowej i Karolina Gromala z Zarzecza.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 120 zł otrzymują: Agata Kwit z Jastrzębia, Bogusław Nawara z Poręby Wielkiej i Monika Cepielik z Kamienicy.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Mateusz Cepielik z Kamienicy, Artur Cudek ze Skrzydlnej, Krzysztof Kunicki ze Stronia i Andrzej Ciężadlik z Mszany Dolnej.

Dwa wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Norbert Grzyb z Kasinki Małej i Stanisław Białoń ze Skrzydlnej.

Młodzież

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Łucja Wojtas z Kamienicy.
Dzieci

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Olga Marcisz z Zasadnego.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Krystian Krzemiński ze Słopnic.

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Kamil Tęczar z Łętowego.
MISTRZ I UCZEŃ

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują; Joanna Ociepka z uczennicą Leną Kalisz (skrzypce) oraz Bogusław Nawara z uczniem Filipem Nawarą (skrzypce).

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 130 zł otrzymują: Agnieszka Curzydło-Podgórny ze Słopnic z uczennicą Mileną Franczak (śpiew), Katarzyna Kret z uczennicami Justyną Paczuską (śpiew), Katarzyną Kowalczyk (skrzypce), Julią Cichańską (skrzypce) oraz Tomasz Król ze Starej Wsi z uczniem Patrykiem Królem (trąbka).

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 110 zł otrzymują: Daria Cudek ze Skrzydlnej z uczennicą Esterą Opiołą (śpiew) oraz Aleksandra Wąchała z Lubomierza z uczennicą Leną Łabuz (skrzypce).

Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2024 r., Komisja kwalifikuje zespoły regionalne SŁOPNICZANIE ze Słopnic oraz ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.

Na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w czerwcu 2024 r. Komisja kwalifikuje Dziecięcy Zespół Regionalny Gminy Dobra.

Na 58. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja kwalifikuje: gawędziarkę Karolinę Gromalę z Kamienicy i gawędziarzy Mariana Janika ze Słopnic i Jana Lorka z Przyszowej; w kategorii instrumentalistów: Sarę Kurek z Wilkowiska (skrzypce), Jakuba Drabika z Kamienicy (skrzypce) i Wojciecha Kaletę z Mszany Dolnej (złóbcoki); w kategorii śpiewaków: Barbarę Stożek z Mszany Dolnej, Magdalenę Dudek z Makowicy i Mariolę Lorek z Przyszowej; w kategorii grup śpiewaczych: żeńskie grupy śpiewacze GORCE z Kamienicy, MSZANICANKI z Mszany Dolnej i męską grupę śpiewaczą KIJOM WORCI z Pisarzowej.

Zobacz również