„Rafineria ropy naftowej w Sowlinach – gorączka czarnego złota”. Zaproszenie na otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

„Rafineria ropy naftowej w Sowlinach – gorączka czarnego złota”. Zaproszenie na otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza na otwarcie nowej stałej wystawy pt. „Rafineria ropy naftowej w Sowlinach – gorączka czarnego złota”. Odbędzie się ono 30 listopada o godz. 18.00.

W programie:

  • powitanie gości i prezentacja animowanego filmu dokumentalnego w sali konferencyjnej,
  • koncert orkiestry dętej „Echo Podhala” pod kierownictwem Krzysztofa Madziara,
  • oficjalne otwarcie stałej wystawy oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez Orlen Budonaft,
  • wykład prof. dra hab. Tomasza Kargola (IH UJ w Krakowie) pt. „Powiat limanowski w drugiej połowie XIX w. – geografia, społeczeństwo, gospodarka”,
  • wykład dr. Tomasza Jacka Lisa (IH UJ w Krakowie) – pt. „Wpływ rafinerii w Sowlinach na życie mieszkańców powiatu limanowskiego w pierwszej połowie XX w.”

Patronat honorowy: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Orlen Budonaft.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” 2023 oraz Orlen Budonaft.

Na kanale Youtube Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej już jest dostępny animowany film dokumentalny, stworzony przez firmę „Dinksy” w ramach projektu „Rafineria ropy naftowej w Sowlinach – gorączka czarnego złota”.  Film przedstawia skrócone dzieje rafinerii ropy naftowej w Sowlinach, opowiadane przez „świadka historii” jakim jest Strażnica, górująca nad budynkami nie istniejącej dziś rafinerii.

Zespół, który pracował nad filmem: Alicja Woźnikowska-Woźniak, Anna Pillar, Marek Chmiel, Justyna Świerczek, Urszula Szwed. Ze strony Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej film w warstwie merytorycznej i artystycznej był opracowywany przez Dorotę Gawlik, Magdalenę Urbaniec i Lidię Marek-Jurkowską na podstawie pierwotnego scenariusza przygotowanego przez Dorotę Wójtowicz.

źródło: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej; oprac. MAG

fot. Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, kadr z filmu dokumentalnego

Zobacz również