W niedzielę odbył się X Złaz Niepodległościowy na Jabłońcu

W niedzielę odbył się X Złaz Niepodległościowy na Jabłońcu

Po czterech latach przerwy na Jabłońcu odbył się Złaz Niepodległościowy. Było to jubileuszowe, dziesiąte spotkanie.

Mimo deszczowej pogody na miejsce przybyli mieszkańcy, a także przedstawiciele władz miasta Limanowa. Mszę świętą celebrował oraz homilię wygłosił ks. Tomasz Koźbiał z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

– Mówił o historii, o historii Jabłońca, o naszej historii, że należy pamiętać o naszej przeszłości, o ludziach, co przelali krew za naszą wolność, że musimy tę wolność chronić, musimy też chronić to, co dobre, ale jednocześnie walczyć z tym, co złe, co nam i naszym dzieciom zagraża – relacjonuje Maria Dąbrowska-Czernek, wiceprezes  Zarządu LSHO „Jabłoniec 1914”.

Oprawę muzyczną przygotował Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod kierownictwem dyrygent Haliny Dyczek wspólnie z organistą Ignacym Tokarczykiem. Swoimi umiejętnościami i wiedzą z uczestnikami podzielili się żołnierze ze 114. Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej  – 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej  w składzie: st. szer. spec. Józef Sułkowski, st. szer. Andrzej Śliwa, st. szer. Dariusz Waligóra oraz st. szer. Mateusz Moskal. W uroczystości wzięli również udział harcerze z drużyny „Dzieci Gór” z ZSP nr 1 w Limanowej na czele z druhną pwd. Grażyną Nowak. Przed obeliskiem Othmara Muhra – w miejscu śmierci węgierskiego dowódcy złożona została ufundowana przez Beatę Woźny z „Alei Róż” wiązanka kwiatów, a na żołnierskich grobach dzieci i młodzież zapaliły znicze ufundowane przez Mirosławę i Władysława  Szewczyków z Siekierczyny.

Konkurs wiedzy historycznej z okresu I wojny światowej na Limanowszczyźnie cieszył się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Dzięki hojności uczestnikom sponsorów wręczono cenne nagrody.

WYNIKI

Kategoria 14-15 lat:

I miejsce – Przemysław Chudy oraz  Jonatan Knapik.

Kategoria 10-12 lat:

I miejsce – Michał Kita,

II miejsce – Anna Orzechowska,

III miejsce – Weronika Kuna oraz Piotr Twaróg.

 Kategoria   7-9 lat:

I miejsce – Aleksander Bieda,

II miejsce – Norbert Czachurski oraz Rita Szewczyk.

Najmłodszą  uczestniczką  złazu  była 10-miesięczna Aleksandra Czachurska z Limanowej,  najstarszym uczestnikiem  82-letni Stanisław Czachurski z Limanowej.

Na zakończenie uczestnicy mogli zjeść gorącą grochówkę i napić się herbaty, które ufundował Urząd Miasta w Limanowej, a przygotowały i podały  panie z kuchni LDK: Anna Młynarczyk, Agnieszka Franczak, Jolanta Serafin i Barbara Twaróg. Prąd udostępnili Elżbieta i Antoni Małuchowie z Jabłońca.

– Spotkaniem na Jabłońcu rozpoczęły się obchody dziesięciolecia Niepodległościowego Złazu na Jabłońcu.  Będziemy wspominać historię Złazu. Zorganizujemy konkursy wspomnień, konkurs historyczny, plastyczny, fotograficzny, a bliższe informacje na temat wydarzeń i inicjatyw będą systematycznie umieszczane na stronie internetowej Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej „Jabłoniec 1914 oraz na Facebooku, na koncie Stowarzyszenia oraz na koncie Niepodległościowy Złaz na Jabłońcu”.  Pierwsze informacje pojawią się tuż po świętach Bożego Narodzenia – dodaje Maria Dąbrowska-Czernek.

źródło: Urząd Miasta Limanowa; oprac. MAG

fot. Urząd Miasta Limanowa

Zobacz również