Zbliża się święto folkloru. Rekordowa liczba zgłoszeń do 49. „Limanowskiej Słazy”

Zbliża się święto folkloru. Rekordowa liczba zgłoszeń do 49. „Limanowskiej Słazy”

Limanowski Dom Kultury zaprasza na 49. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”. W dniach od 15 do 19 listopada na scenie LDK wystąpią artyści ludowi z całego powiatu limanowskiego, którzy będą walczyć o prestiż i nagrody finansowe.

Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w naszym regionie, które trwa nieprzerwanie od roku 1975 i przyciąga tłumy entuzjastów kultury ludowej. W ciągu czterech festiwalowych dni odbywają się prezentacje najcenniejszych i autentycznych wartości kultury ludowej powiatu limanowskiego, wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych.

Wzorem lat ubiegłych festiwal zgromadzi ponad 800 wykonawców z powiatu limanowskiego, którzy wystąpią podzieleni na kategorie: zespoły regionalne, grupy regionalne, muzyki ludowe, instrumentaliści, śpiewacy, grupy śpiewacze, gawędziarze ludowi oraz mistrz i uczeń. Festiwal będzie również transmitowany online za pośrednictwem strony internetowej organizatora i patronów medialnych.

Tegoroczny festiwal już jest rekordowy. Wszystkich prezentacji będzie aż 123 – najwięcej w historii festiwalu. Poza tym po raz pierwszy będzie on trwał aż 5 dni – od środy do niedzieli. Wszystkie występy oceni jury w składzie: dr Bożena Lewandowska – muzykolog, Michalina Wojtas – choreograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk, regionalista, Benedykt Kafel – etnograf, dr Artur Czesak – dialektolog.

Festiwalowi towarzyszyć będzie również kiermasz rękodzieła oraz wystawa prac twórców ludowych „Pędzlem, dłutem, sercem”, zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej we współpracy z LDK.

W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie Zespół Pieśni i Tańca „Młody Krąg” ze Szczecina, którego koncert odbędzie się na zakończenie wszystkich przesłuchań konkursowych, w sobotę – 18 listopada – o godz. 20:00. Uroczyste podsumowanie festiwalu i wręczenie nagród odbędzie się 19 listopada – w niedzielę – o godz. 15:30 w sali widowiskowej LDK. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Szczegółowy program występów i wszelkie informacje na temat festiwalu zamieszczane są na bieżąco na stronie organizatora: www.ldk.limanowa.pl oraz oficjalnym fanpage’u Limanowskiego Domu Kultury: www.fb.com/LimanowskiDomKultury.

49. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” uzyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury. Festiwal jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa. Organizatorem „Limanowskiej Słazy” jest Limanowski Dom Kultury. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski, Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa. Sponsorami festiwalu są: Bank Spółdzielczy w Limanowej, PBM Sułkowscy Sp.J., Fundacja Warbud – Warto pomagać, Limbudex, Kulinar, Gold-Drop, Electrical, Łomzik, Laskopol. Partnerami Festiwalu są: wójtowie gmin powiatu limanowskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej.

Telewizja Internetowa TV28 jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

źródło: Limanowski Dom Kultury; oprac. MAG

fot. Limanowski Dom Kultury

Zobacz również