Kolejna żywa lekcja historii. Zaproszenie na inscenizację na zrzutowisku „Wilga” w Szczawie

Kolejna żywa lekcja historii. Zaproszenie na inscenizację na zrzutowisku „Wilga” w Szczawie

30 grudnia o godzinie 12.00,  na osiedlu Polanki w Szczawie (zrzutowisko „Wilga”) odbędzie się Inscenizacja Historyczna w 79. rocznicę zrzutów alianckich dla 1. PSP AK.

Inscenizacja odbywa się w miejscu, gdzie od nocy z 22/23 listopada (operacja „ Kazik 1”) aż do nocy z 28/29 grudnia 1944 roku, były dokonywane zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem oraz desant skoczków spadochronowych – cichociemnych – których podczas dwumiesięcznych operacji zrzutowych wyskoczyło i szczęśliwie wylądowało na „ Wildze” dwunastu, w tym ppor. Marian Skowron „Olcha 2”, który w styczniu 1945 roku wsławił się swoją postawą w Bitwie Szczawskiej, za co otrzymał Krzyż Walecznych.

Ten grudniowej nocy 8 samolotów – typu Halifax i Liberator – z elitarnego polskiego 301. Dywizjonu Ziemi Pomorskiej im. Bohaterów Warszawy, bazującego we włoskim Campo Cassale, dokonało zrzutów zaopatrzenia. Była to ostatnia operacja tego typu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej.  Za sterami jednego z samolotów – Halifaxa LL118 ’ C ’ zasiadał por. pil. Antoni Tomiczek. Ten legendarny pilot w 2008 roku wrócił na to miejsce, gdzie zgromadzonym przybliżył historię wydarzenia.

– Od dziewięciu lat  nasze stowarzyszenie w ścisłej współpracy z emerytowany pilotami wojskowymi i cywilnymi zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz pasjonatami lotnictwa, również pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Dolna, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, jak również władzami powiatu limanowskiego, gminy Kamienica i OSP Szczawa, przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu sprzed ponad 70 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak mjr. pil. Antoni Tomiczek, żołnierzy 1. PSP AK oraz ich współpracowników czy też rodzin – informują Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK.

Zbiórka uczestników będzie miała miejsce o godzinie 9:45 na parkingu przed kościołem w Szczawie. Wymarsz pod opieką rekonstruktorów z SRH 1. PSP AK jest planowany punktualnie o 10.00. Dla osób starszych będzie zapewniony transport. Podczas obchodów zostaną złożone wiązanki oraz znicze pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia sprzed ponad 70 lat, wartę przy nim zaciągną funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz żołnierze Komponentu Wojsk Specjalnych. Jeśli tylko pogoda pozwoli, nastąpi przelot samolotów. Na ziemi będzie można obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie, jakim posługiwali się żołnierze 1. PSP AK, posłuchać relacji o tym, co się działo w tym miejscu ponad 70 lat temu, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Wszystko to w przepięknej górskiej scenerii pogranicza Beskidu Wyspowego i Gorców. Dla najmłodszych będzie słodka niespodzianka. Natomiast dla każdego jest zapewniony ciepły posiłek, herbata, kawa. Odbędzie się również promocja książki „Historia wybranych zrzutowisk cichociemnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa”, którą będzie można otrzymać bezpłatnie.

tekst: SRH 1. PSP AK; oprac. MAG

fot. SRH 1. PSP AK

Zobacz również