O pasji pszczelarskiej podczas konferencji w Mszanie Dolnej

O pasji pszczelarskiej podczas konferencji w Mszanie Dolnej

Pod hasłem „Pszczoły naszą pasją!” w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbyła się konferencja pszczelarska. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko właściciele pasiek, ale też osoby zainteresowane smakowymi i leczniczymi walorami miodów wytwarzanych w naszym regionie. Konferencję zorganizowało Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej działające w ramach Karpackiego Związku Pszczelarzy. Spotkanie prowadził Józef Bierowiec.

Organizatorzy przygotowali dla gości trzy prelekcje, degustację, a także cześć artystyczną. Podczas konferencji zasłużeni pszczelarze otrzymali brązowe odznaki honorowe. Prezes mszańskiego koła, Jarosław Skirliński, w swoim wystąpieniu przedstawił zarys historyczny pszczelarstwa.

Następnie Piotr Czernecki, który prowadzi Pasiekę Słoneczną w Nieściszowej, podzielił się z zebranymi swoim bogatym doświadczeniem. Omówił czynniki, które wpływają pozytywnie i negatywnie na rozwój pszczelarstwa. Do pozytywnych aspektów zaliczył m.in. mobilność – możliwości przewożenia uli na znaczne odległości. Jako negatywy wskazał sprowadzanie miodów gorszej jakości spoza Unii Europejskiej i sprzedawanie ich przez duże sieci handlowe. Zachęcał klientów do zakupu produktów bezpośrednio od pszczelarzy lub w specjalistycznych sklepach, gdzie jakość jest gwarantowana. Piotr Czernecki podkreślił także, że krystalizacja miodu jest naturalnym procesem i często jest błędnie interpretowana jako dowód na dodawanie cukru. W swojej prelekcji opisał także lecznicze walory miodów i innych produktów pszczelich. Apiterapia zyskuje coraz większe uznanie ze względu na naturalność i skuteczność. Pozytywne działanie na ludzki organizm ma także powietrze z ula, a ukojenie niesie bzyczenie pszczół.

Ostatnią prelegentką była Maria Wnęk – pszczelarka, artystka i założycielka zespołu regionalnego „Zielony Jawor” z Krempach. Opowiedziała o swojej przygodzie z pszczołami, zaprezentowała zebranym obrazy i rękodzieło. Szczególne wrażenie wywarły niezwykłe malowane ule. Maria Wnęk przedstawiła także charakterystyczne cechy kultury spiskiej. Omówiła  strój regionalny, a także tańce. Zebrani obejrzeli m.in. walczyk i czardasz w wykonaniu przedstawicieli zespołu „Zielony Jawor”, a chętni mogli spróbować swoich sił podczas malowania ula.  

Głos zabrali także wójtowie gmin Mszana Dolna i Niedźwiedź. Bolesław Żaba i Rafał Rusnak wyrazili uznanie dla pracy pszczelarzy i ich wkładu w budowanie wizerunku regionu.

Organizację konferencji wsparły: Karpacki Związek Pszczelarzy w Nowym Sączu, Nadleśnictwo Limanowa, zagórzańskie samorządy, Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego, firmy „Elektro” Krzysztofa Potaczka, „Dobre jedzonko” Danuty Perz oraz „Drewniane cuda z Kasinki”.

Zobacz również