Stanisław Zawisza „Czarny” – oficer i powstaniec listopadowy. Zaproszenie na Wieczornicę Pamięci

Stanisław Zawisza „Czarny” – oficer i powstaniec listopadowy. Zaproszenie na Wieczornicę Pamięci

W najbliższy czwartek, 7 grudnia o godz. 16.30, w sali konferencyjnej w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łososinie Górnej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie edukacyjno-patriotyczne. Wieczornica Pamięci zatytułowana „Tułaczy los bohatera: Stanisław Zawisza Czarny (1813-1887), uczestnik Powstania Listopadowego”, poświęcona będzie niezwykłej postaci – oficerowi i patriocie pochowanemu na starym cmentarzu parafialnym w Łososinie Górnej.

Spotkanie odbędzie się dokładnie rocznicę śmierci Stanisława Zawiszy „Czarnego”, którego ostatnie lata życia ściśle związane były z tą niewielką beskidzką miejscowością. Poprzedzi je o godz. 16.00 wspólna modlitwa za duszę śp. oficera wojsk powstańczych, z udziałem księdza kapelana z Batalionu WOT oraz zapalnie zniczy pamięci na jego mogile.

W części plenarnej zaprezentowane zostaną dwa wystąpienia: Krzysztof Biernat, historyk i nauczyciel tego przedmiotu z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 z Limanowej wprowadzi uczestników w problematykę spotkania, wygłaszając referat pt. „Echa powstania listopadowego: przyczyny,  przebieg i skutki”. Z kolei Robert Kowalski, również historyk i autor książki „Z biegiem rzeki Łososiny”, zaprezentuje odczyt pt.  „Tułaczy los bohatera – Stanisław Zawisza „Czarny”: oficer, inżynier i guwerner”. Po obu wystąpieniach organizatorzy przewidują czas na pytania z sali oraz dyskusję.

Czwartkowe spotkanie wpisuje się w cykl działań edukacyjnych i popularnonaukowych, jakie od trzech lat prowadzone są na ternie Łososiny Górnej, których zasadniczym celem jest przybliżanie mieszkańcom historii ich parafii i miejscowości oraz niejednokrotnie zapomnianych już postaci, które odegrały w niej niepośrednią rolę, a spoczywają na starym łososińskim cmentarzu parafialnym. Efektem tych działań było m.in. przywrócenie społecznej pamięci wielu osobom, w tym bojownikom o niepodległą Polskę. Jednym z nich jest właśnie Stanisław Zawisza „Czarny”, którego mogiłą przez wiele lat opiekowała się młodzież, dyrekcja i  grono pedagogiczne Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 im. Jana Kantego w Limanowej. W czwartkowy wieczór, dzięki odkrytym archiwalnym dokumentom, przybliżona zostanie jego droga życiowa, która ostatecznie doprowadziła go do Łososiny Górnej.

Organizatorami tego wydarzenia są: Polskie Towarzystwo Historyczne, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 im. św. Jana Kantego w Limanowej, Ochotnicza Straż Pożarna w Łososinie Górnej.

Szczegółowy program:

16.00 – zapalenie zniczy na grobie Stanisława Zawiszy „Czarnego”,

16.30 – powitanie uczestników spotkania,

16.40 – Krzysztof Biernat (ZSP nr 4) – „Echa powstania listopadowego: przyczyny,  przebieg i skutki”,

17.10 – Robert Kowalski (PTH) – „Tułaczy los bohatera – Stanisław Zawisza „Czarny”:  oficer, inżynier i guwerner”,

17.30 – dyskusja, podsumowanie i zakończenie spotkania.

źródło: materiały prasowe organizatorów; oprac. MAG

fot. materiały prasowe organizatorów

Zobacz również