Zmarła siostra Czesława Pituch SM. Przez 43 lata pełniła posługę w Limanowej

Zmarła siostra Czesława Pituch SM. Przez 43 lata pełniła posługę w Limanowej

W miniony czwartek, 14 grudnia, w Krakowie zmarła siostra Czesława Pituch ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego á Paulo. Siostra Czesława przez ponad 43 lata związana była z Limanową i parafią Matki Boskiej Bolesnej.

Siostra Czesława Pituch urodziła się 28 września 1935 roku w Białej koło Janowa Lubelskiego. Po zakończeniu nauki wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego á Paulo (zwanych szarytkami) i rozpoczęła pracę w różnych placówkach zgromadzenia jako zakrystianka, pomoc pielęgniarska, katechetka. W marcu 1969 roku przybyła do Limanowej, gdzie pełniła posługę w parafii Matki Boskiej Bolesnej do października 2012 roku. Przez wiele lat w Limanowej troszczyła się o szaty liturgiczne w limanowskiej bazylice oraz zajmowała się wystrojem kościoła. Pracowała także jako katechetka.Większość mieszkańców parafii i regionu kojarzy ją głównie jednak z dekorowania kościoła kwiatami i strojeniem wnętrza na różne święta oraz okazje w roku liturgicznym (budowa szopki i wystrój na Boże Narodzenie, czy grobu na Wielkanoc).Siostra Czesława pomagała także wwielu innych rzeczach byłym proboszczom limanowskim ks. Ludwikowi Kowalskiemu i ks. Józefowi Porębie. Ostanie lata spędziła w Krakowie w Domu Prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego á Paulo. W 2012 roku siostra Czesława została odznaczona Medalem i tytułem „Za Zasługi dla Miasta Limanowa” nadanym przez Radę Miasta Limanowa.

Msza Św. pogrzebowa za śp. Siostrę Czesławę będzie odprawiona w poniedziałek 18 grudnia 2023 r., o godz. 10.00 w kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Krakowie przy ul. Warszawskiej, a obrzędy pogrzebowe odbędą się w tym samym dniu o godz. 12.00 na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Tekst i foto: Karol Wojtas

Zobacz również