„Akwen Laskowa 2024” – strażacy doskonalili umiejętności z zakresu ratownictwa lodowego

„Akwen Laskowa 2024” – strażacy doskonalili umiejętności z zakresu ratownictwa lodowego

Na zamarzniętym stawie w Laskowej przeprowadzono cykl ćwiczeń z zakresu ratownictwa lodowego. Umiejętności w tym zakresie doskonalili strażacy z komend PSP w Małopolsce, m.in. z Limanowej. Szkolenia przeprowadzili funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

– Celem szkolenia było m. in. przygotowanie metodyczne i tematyczne strażaków do prowadzenia szkoleń w ramach doskonalenia zawodowego w jednostkach ratowniczo-gaśniczych z zakresu udzielania pomocy osobom zagrożonym na zalodzonych obszarach wodnych, w ramach zespołu ratowniczego. W ramach szkolenia omówiono następujące zagadnienia: bezpieczeństwo działań ratowniczych na lodzie, podstawowe wiadomości o parametrach lodu i wody, sprzęt do ratownictwa lodowego, techniki ratownictwa lodowego i samoratownictwo – poinformowała KW PSP w Krakowie.

– Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny są skute lodem jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. Mimo że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała, to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia – przypominają limanowscy strażacy, zwłaszcza że trwa okres ferii zimowych.

źródło: KP PSP w Limanowej, KW PSP w Krakowie; oprac. MAG

fot. KP PSP w Limanowej, KW PSP w Krakowie

Zobacz również