Anna Maria Stożek: „Gmina Niedźwiedź przyjazna seniorom. Nie jest to gołosłowne hasło”

Anna Maria Stożek: „Gmina Niedźwiedź przyjazna seniorom. Nie jest to gołosłowne hasło”

17 stycznia w Porębie Wielkiej, a dzień później w Niedźwiedziu odbyły się opłatkowe spotkania dla seniorów. Jak podkreśla publicystka i aktywna seniorka, Anna Maria Stożek, spotkania integracyjne dla osób starszych mają ogromne znaczenie. Okres kolędowy jest znakomitą okazją do organizowania takich wydarzeń.

– Gmina Niedźwiedź znajduje się na bardzo długiej liście gmin, które patrzą, jak to można powiedzieć bardzo przyjaznym okiem na seniorów. Na początku miały być to zniżki w sklepach lokalnych. W odczuciu gminnych seniorów poszło to znacznie dalej. To co przeżywaliśmy w 2023 roku było bardzo pozytywne i wspierające na duchu wielu seniorów. Jednak początek 2024 był naprawdę wystrzałowy. Okres Świąt Bożego Narodzenia jest sprzyjający, aby  spotkać się porozmawiać i wspólnie kolędować. Kiedy już miną emocje spotkań rodzinnych związanych z wieczerzą wigilijną, pasterką, sylwestrem i orszakiem Trzech Króli, możemy zacząć spotykać się w gronie rówieśniczym dobrych znajomych. Jeśli połączymy to dodatkowo z dniem Babci i Dziadka, to wyjdzie istna petarda, ale taka nieszkodliwa dla zdrowia zwierzątek domowych – komentuje z humorem Anna Maria Stożek.

17 stycznia ks. proboszcz Zdzisław Bogdanik zaprosił seniorów swojej parafii na wspólne kolędowanie. W dolnym kościele uczniowie Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej zaprezentowali jasełka przygotowane przez s. Teresę. Walorem przedstawienia była muzyka na żywo. Uczestnicy modlili się podczas mszy św., a następnie kolędowali wspólnie z zespołem „Porębiański Ród”.

– Po przejściu na plebanię, rozległ się śpiew kolęd. Seniorzy wtórowali zespołowi regionalnemu „Porębiański Ród”, a na harmonii  każdą  melodię grał pan Bronek. Poczęstunek – rybka sałatka, ciasteczko i kawa osłodziło spotkanie. Jednak najważniejsza była msza św. odprawiona w intencji seniorów, tych co przyszli oraz tych co nie mogli dotrzeć do kościoła. Komunia św. pod dwoma postaciami i kapłańskie błogosławieństwo umocniło wszystkich duchowo. Przesyłamy podziękowania dla ks. Zdzisława Bogdanika – dodaje Anna Maria Stożek.

Z kolei 18 stycznia na spotkanie zaprosiły seniorów Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niedźwiedziu oraz stowarzyszenie „Kierunek Przyszłość”. Wydarzenie rozpoczął wójt Rafał Rusnak, składając życzenia seniorom. Dołączył się do nich radny powiatowy Janusz Potaczek. W części artystycznej uwspółcześnioną wersję jasełek zaprezentowały przedszkolaki z Niedźwiedzia, przygotowane przez dyrektor Jadwigę Cichańską. Następnie na scenie pojawił się zespół „Porębiański Ród” w poszerzonym składzie, a po nim Orkiestra św. Sebastiana.

– Patrząc na to, co się działo na scenie i widowni – wiele telefonów nagrywających występy – można zauważyć, że w synach i córkach orkanowskiej ziemi drzemie potężny potencjał ukryty w talentach tych młodych i trochę starszych regionalistów. Rozmów i radości oraz śpiewu było bardzo dużo – podsumowuje Anna Maria Stożek.

fot. Anna Maria Stożek, GBiOK w Niedźwiedziu

Zobacz również