Drugi spacer historyczny po dawnym budynku Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej

Drugi spacer historyczny po dawnym budynku Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej

W dniu 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Michał Wójcik zaproponował spacer historyczny po dawnym budynku Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej. Była to druga wędrówka obiekcie, który obecnie należy do Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych. Tym razem Michał Wójcik prezentował także monografię naukową pt. „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914. Instytucja i ludzie”, wydaną niedawno przez Wydawnictwo Księgarnia Akademicka jako 10 tom „Studiów Galicyjskich”. Współwydawcą publikacji jest Archiwum Narodowe w Krakowie.

Podczas niedzielnego spaceru prowadzący skupił się na zagadnieniach związanych z architekturą budynku. Omówił m.in. tematy wyboru działki, sporów o lokalizację, przygotowania projektu i kosztorysów, konkursów ofert, a także wyglądu sądu i aresztu – usytuowania poszczególnych pomieszczeń w części podziemnej, na parterze, piętrze i poddaszu.

Książki „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914. Instytucja i ludzie” nie mogło zabraknąć na licytacji w Miejskim Ośrodku Kultury. Dzięki temu na konto fundacji WOŚP trafiło 750 zł.

źródło: Michał Wójcik; oprac. MAG

fot. ZEBRA Fotografia Bartłomiej Stachura

Zobacz również