Najlepsze nawozy pochodzenia naturalnego, które wspomogą wzrost owoców i warzyw

Najlepsze nawozy pochodzenia naturalnego, które wspomogą wzrost owoców i warzyw

Stosowanie nawozów naturalnych to wygodne rozwiązanie, które jest bardzo korzystne zarówno dla środowiska, jak i prawidłowego wzrostu owoców czy warzyw. Dostarczają roślinom odpowiednich składników pokarmowych, są w pełni bezpieczne na środowiska naturalnego, a w dodatku poprawiają jakość gleby. Jakie nawozy pochodzenia naturalnego będą najlepszym wyborem do uprawy warzyw i owoców?

Jakie nawozynaturalnewyróżniamy?

Obecnie w sprzedaży znajduje się duży wybór nawozów naturalnych wspomagających wzrost roślin. Cechą, która łączy wszystkie dostępne nawozy, jest jednak ich bezpieczeństwo i korzystny wpływ względem środowiska naturalnego. Warto jednak wiedzieć, że składniki, które znajdują się w naturalnych nawozach, możemy znaleźć w naszym bliskim otoczeniu, a co za tym idzie, jeżeli będziemy mieć taką ochotę, możemy nawet przygotować je we własnym zakresie.

Jakie wyróżniamy rodzaje nawozów pochodzenia naturalnego? Stosunkowo najpopularniejszym źródłem składników odżywczych jest kompost, tworzony poprzez rozkład różnego rodzaju resztek roślinnych. Do innych przykładów zaliczyć możemy biohumus, pomiot, obornik czy nawozy zielone. To jednak zaledwie kilka pozycji, które zawiera bogata oferta nawozów do warzyw i owoców. Wybór konkretnego rozwiązania warto uzależnić od indywidualnych potrzeb oraz roślin, jakie planujemy uprawiać w przydomowym ogródku, na balkonie, jak również na polu.

Zaletystosowanianawozówpochodzenianaturalnego

Stosowanie naturalnych nawozów niesie za sobą szereg zalet. Poszczególne plusy dotyczą zarówno naszego zdrowia, jak i szybkości wzrostu owoców i warzyw, a także z punktu widzenia bezpieczeństwa środowiska naturalnego. Do podstawowych zalet zaliczamy:

  • pełnebezpieczeństwodlauprawianychroślin – nawozynaturalnesąstosunkowodelikatnei ich stosowanienieniesie za sobąryzykauszkodzeniakorzeniczypędówroślinnych,
  • dostarczająmnóstwoskładnikówpokarmowych – naturalnenawozyzawierają w sobieogromnyzasóbwitamin, enzymów, czymikro- imakroelementów,
  • wzbogacająglebę w materięorganiczną, co znaczącooddziałujenaefektywnośćwzrosturoślin,
  • sąbezpiecznedlaśrodowiska – niezanieczyszczająglebyorazniezatruwająwody,
  • obniżająilośćodpadówpoprzezmożliwośćzastosowaniaresztekroślinnych (np. obierków z kuchni) w formienawozunaturalnego.

Dlaczegowartokorzystać z naturalnychnawozówzamiastsztucznychodpowiedników?

W przeciwieństwie do sztucznych nawozów, wykorzystywanie naturalnych składników odżywczych, jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia oraz dla bezpieczeństwa środowiska naturalnego. Nawozy sztuczne cechują się wieloma negatywnymi skutkami ubocznymi, do których zaliczamy nadmierne zasalanie gleby, emitowanie zanieczyszczeń do wód gruntowych, czy stosunkowo wysokie ryzyko złego doboru dawkowania, które w efekcie może doprowadzić do zatrucia roślin.

Z kolei naturalne nawozy, zgodnie z informacjami zawartymi w poprzednim akapicie, są źródłem cennych substancji odżywczych wzmacniających wzrost owoców czy warzyw. Nawozy pochodzenia naturalnego są w pełni bezpieczne dla środowiska i nie powodują zanieczyszczenia wody czy gleby. Niezależnie od tego, czy interesują Cię nawozy do pomidorów, które uprawiasz w przydomowym ogrodzie, czy też chcesz zadbać o wzrost roślin na polu, nawozy naturalne będą doskonałym wyborem, który będzie nieść za sobą wyłącznie zalety – dla zdrowia, jak i dla natury.

Najlepszenawozypochodzenianaturalnego – podsumowanie

Stosowanie nawozów naturalnych niesie za sobą ogrom zalet, zarówno z punktu widzenia zdrowia człowieka, jak i środowiska naturalnego. Naturalne nawozy są efektywnym sposobem dostarczania roślinom składników odżywczych, które w dodatku są stosunkowo tanie w zakupie, a przy tym ograniczają emisję odpadów (np. resztek z kuchni). Ich stosowanie nie powoduje emisji szkodliwych substancji do gleby czy wód gruntowych, a wręcz przeciwnie – jest sposobem na poprawę jakości gleb poprzez dostarczenie dodatkowych składników naturalnych, co z pewnością może zaowocować w przyszłości, w kolejnych sezonach, gdy będziemy kontynuować nasze uprawy.

(artykuł sponsorowany)

Zobacz również