Policja podsumowała sylwestrowo – noworoczny weekend na drogach. Było spokojnie i bezpiecznie

Policja podsumowała sylwestrowo – noworoczny weekend na drogach. Było spokojnie i bezpiecznie

Przełom roku dla limanowskich policjantów upłynął dość spokojnie. W sylwestrowo – noworoczny weekend na drogach regionu nie doszło do żadnego wypadku, odnotowano jedynie dwie niegroźne stłuczki. Zatrzymano kierowcę, który prowadził pojazd pod wpływem alkoholu.

Policjanci starali się również zapewnić bezpieczeństwo podróżującym. Od soboty (30 grudnia) do północy (1 stycznia) na drogach powiatu limanowskiego nie doszło do żadnego wypadku. Policjanci zostali wezwani do 2 kolizji drogowych.

– W wyniku kontroli drogowych funkcjonariusze zatrzymali jednego kierującego pod wpływem alkoholu. 1 stycznia w miejscowości Przyszowa został zatrzymany 59-letni kierujący pojazdem marki Fiat. Badanie na obecność alkoholu wykazało 0,3 promila – informuje st. asp. Jolanta Batko, rzecznik prasowy limanowskich policjantów.

Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Miniony długi weekend, jak tłumaczy rzeczniczka prasowa KPP w Limanowej można podsumować, jako spokojny i bezpieczny.

Ze wstępnych danych wynika, że na małopolskich drogach w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku doszło do:

2207 wypadków, w których śmierć poniosło 117 osób, a 2559 zostało rannych. Ponadto kierujący uczestniczyli w 27227 kolizjach drogowych.

Największą grupą użytkowników dróg, która poniosła śmierć w wypadkach, byli kierujący pojazdami, tj. 60, co stanowi 51,3 %. Kolejną grupę stanowili piesi, tj. 30, co daje 25,6 % oraz pasażerowie 27, tj. 23 %. Głównymi sprawcami wypadków w 89,3% byli kierujący. Dominującą przyczyną zdarzeń na drogach było niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. W ubiegłym roku z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali 1539 praw jazdy. Na zawartość alkoholu przebadano 1 135 080 kierujących, ujawniając 5721 prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu.

W porównaniu do roku 2022 obserwujemy spadek w ilości wypadków o 19, co stanowi 0,8 %, wzrost zabitych o 15, co stanowi 14,7 % i spadek ilości osób rannych o 56, co stanowi 2 %.

Fot. KPP Limanowa

Źródło: KPP Limanowa, Małopolska Policja

Zobacz również