Śp. ks. kanonik Józef Maciążka spoczął w Kasince Małej

Śp. ks. kanonik Józef Maciążka spoczął w Kasince Małej

W Kasince Małej odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. kanonika Józefa Maciążki, wieloletniego proboszcza tamtejszej parafii. Mszy św. przewodniczył bp Robert Chrząszcz, a homilię wygłosił były wikariusz parafii w Kasince Małej – ks. Konrad Kozioł.

W czasie uroczystości odczytano list abp. Marka Jędraszewskiego.

– Dziękuję dziś w imieniu Kościoła krakowskiego za wszelki trud, za to wszystko, czego dokonał Ksiądz Kanonik Józef przez lata swojego kapłańskiego życia w naszej Archidiecezji – napisał metropolita krakowski.

W czasie homilii ks. Konrad Kozioł stwierdził, że każdy kto znał ks. Józefa wie, że nie mówił za dużo, ale w każdym słowie, które wypowiadał było bardzo wiele treści. W tym kontekście nie dziwi bardzo krótka zawartość jego testamentu, w którym napisał: „Dziękuję Bogu za dar życia i powołania kapłańskiego i za wszelkie łaski udzielone mi od Boga w całym moim życiu”.

– Miłość do Boga pozwalała mu kochać ludzi. Pamiętam, że zaskakiwała mnie duma wiernych z ich proboszcza. Usłyszałem od nieżyjącej już dziś kobiety: dobrze, że ksiądz trafił tu na pierwszą parafię, bo mamy wspaniałego proboszcza. Ks. Józef zawsze rozmodlony czasami nawet zamyślony o sprawach Bożych, nigdy nie spóźnił się do konfesjonału, nigdy nie zaspał na Mszę św.; zawsze powtarzał, że trzeba ludzi szanować i dawał tego piękny przykład – wspominał dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Uczestnikom uroczystości pogrzebowych podziękował bratanek Zmarłego.

– Ks. Józef dzisiaj wraca do domu, do siebie, bo wy drodzy kasińczanie jesteście dla niego rodziną – tak się u was czuł, tak o was mówił, tak go traktowaliście i był wam oddany. Wrócił do was, bo wiedział, że tu będzie mu dobrze – jak w domu. Ks. Józef umarł tak, jak żył – bez rozgłosu, na uboczu, w samotności, bez kłopotów, bez narzucania się innym, nie biegał za zaszczytami, wolał usunąć się na bok. I w tym była jego wielkość. Taki przykład pokornego życia nam daje i za ten przykład mu dziękujemy – mówił ks. Marcin Maciążka.

Ks. kanonik Józef Maciążka pracował jako wikariusz w parafiach w Żywcu i św. Floriana w Krakowie. W 1988 r. został administratorem parafii w Woli Batorskiej, a po roku jej proboszczem. W latach 2001-2015 pełnił urząd proboszcza w Kasince Małej. Od 2017 roku mieszkał w Domu Księży im. Jana Pawła II w Makowie Podhalańskim. Zmarł 18 stycznia 2024 r.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział parafianie, poczty sztandarowe oraz orkiestra dęta.

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej; oprac. MAG

źródło fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Zobacz również