Społeczność Szkoły Podstawowej w Pisarzowej obchodziła Święto Patrona. W tym roku minęło 60 lat od tragicznej śmierci ks. Józefa Górszczyka

Społeczność Szkoły Podstawowej w Pisarzowej obchodziła Święto Patrona. W tym roku minęło 60 lat od tragicznej śmierci ks. Józefa Górszczyka

Szkoła Podstawowa w Pisarzowej obchodziła Święto Patrona. 10 stycznia minęła 60. rocznica tragicznej śmierci ks. Józefa Górszczyka. Kapłan, zaatakowany przez napastnika, nie przerwał odprawiania mszy św. W chwili śmierci miał 33 lata.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Pisarzowej. Przewodniczył jej ojciec Jan Taff – przełożony Kolegium Ojców Pijarów w Krakowie – Rakowicach. Następnie duchowni, a także przedstawiciele gminy Limanowa i Szkoły Podstawowej złożyli wiązankę i znicze przy grobie ks. Józefa Górszczyka. Kolejnym punktem obchodów był program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły, w którym o stronę muzyczną zadbała Marzena Kasprzyk-Dudek. Podczas wydarzenia wręczono nagrody laureatom konkursów poświęconych patronowi, a także wyróżniono absolwentów – Zofię Frączek i Lucjana Piechówkę, którzy jako pierwsi zostali wpisani do Złotej Galerii Absolwentów. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał wójt Jan Skrzekut, który przypomniał wydarzenia sprzed 60 lat.

– Szkoła to miejsce, gdzie rozkwita wiedza i kształtuje się przyszłość. Niech to święto będzie okazją do dziękczynienia za wszystkie nauki, doświadczenia i przyjaźnie zdobyte podczas szkolnych lat. Dzisiejsza uroczystość połączona jest ze smutną rocznicą. Dnia 10 stycznia 1964 roku w Maciejowej, w kościele parafialnym pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, o godzinie siódmej rano, w trakcie mszy św. ks. Józef Górszczyk – patron szkoły – został brutalnie zamordowany. Niech ta rocznica jego śmierci będzie dla wszystkich przykładem bohaterstwa, mocnego trwania w wierze i wyrazem obrony wszelkich cnót. Drodzy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, z okazji tego wyjątkowego dnia życzę Wam motywacji, pozytywnej energii i wsparcia w dążeniu do celów edukacyjnych. Niech każdy krok w kierunku wiedzy przynosi satysfakcję i radość – powiedział wójt gminy Limanowa.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli członkowie rodziny Górszczyków.

źródło: Urząd Gminy Limanowa; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również