Tomasz Michalik o tegorocznej akcji DKMS: Będziemy zdobywać Śnieżkę dla chorujących na nowotwory krwi

Tomasz Michalik o tegorocznej akcji DKMS: Będziemy zdobywać Śnieżkę dla chorujących na nowotwory krwi

998 strażaków z 247 jednostek z całej Polski weźmie udział w akcji wspierającą ideę dawstwa szpiku. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli również mundurowi z naszego regionu (OSP Łososina Górna, OSP Stara Wieś, OSP Pogorzany, OSP Szyk oraz OSP Podłopień).

Po raz czwarty strażacy z całej Polski biorą udział w tej szczytnej akcji. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Oddajmy pokłon Królowej Karkonoszy”. Mundurowi zamierzają wspiąć się na szczyt Śnieżki.  Swoją postawą oraz zaangażowaniem chcą zwrócić uwagę jak ważna jest rejestracja nowych potencjalnych Dawców szpiku i zachęcają wszystkich do dołączenia do bazy. Każda nowa osoba zarejestrowana w bazie to zwiększenie szansy na powrót do zdrowia Pacjentów chorujących na nowotwory krwi.

– To jest taka satysfakcja. Robimy to charytatywnie, z dobrej woli poświecając swój własny czas i energię. Więc zmęczenie jest, ale na koniec jest ta ogromna satysfakcja – mówi dh Tomasz Michalik z OSP w Łososinie Górnej.

Dlaczego rejestracja jest ważna?

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi.
Dla wielu Pacjentów często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy, tzw. „bliźniaka genetycznego”.

Jeśli zastanawiasz się czemu strażacy wchodzą w całym umundurowaniu. Na to pytanie odpowiada Sławek, Dawca Faktyczny, który w pełnym stroju biega w zawodach i zdobył już Rysy i Świnicę.

Finał tegorocznej akcji odbędzie się 6 lipca.

Źródło: www.dkms.pl

Fot. Strażak Na Szlaku

Zobacz również