Uchwałę podjęto. Ale czy LGD Piękna Ziemia Gorczańska zniknie z mapy województwa małopolskiego?

Uchwałę podjęto. Ale czy LGD Piękna Ziemia Gorczańska zniknie z mapy województwa małopolskiego?

Czy stowarzyszenie Piękna Ziemia Gorczańska zniknie z mapy województwa małopolskiego. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie. Działająca na terenie trzech gmin instytucja uchwałą województwa małopolskiego z 6 grudnia nie została wybrana do realizacji swojej Lokalnej Strategii Rozwoju.

Komisja do spraw wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) informuje, iż w dniu 6 grudnia 2023 r. zakończył się konkurs na wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 i programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027.

Komisja dokonała wyboru 23 nowych LSR na łączną kwotę 135 mln euro. Przy obecnym kursie to niemal 600 mln złotych dla Małopolan – czytamy na stronie internetowej województwa małopolskiego.

Z opublikowanego na stronie internetowej załączniku do wspomnianej uchwały spośród 26 ocenionych Lokalnych Grup Działania pozytywnie rozpatrzono 23 Lokalne Strategie Rozwoju (LSR).

Stowarzyszenie Piękna Ziemia Gorczańska swoją działalność ma zakończyć do końca 2024 roku, a jej ostatnim realizowanym projektem ma być ten dotyczący turystyki rowerowej.

Projekt pod nazwą Rowerowy Beskid Wyspowy i Gorce ma być realizowany w partnerstwie ze stowarzyszeniem Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy we współpracy z trzema samorządami: miasta Mszana Dolna oraz gminami Niedźwiedź i Mszana Dolna.

W kilku miejscach na terenie wspomnianych gmin mają powstać tablice informacyjne, a także wiaty przystosowaniem do naprawy rowerów. Koszt całego przedsięwzięcia to blisko 270 tys. zł.

Realizacja zadania w dużej mierze zależy od samorządów, które na swoje barki muszą wziąć koszt związany z utrzymaniem wspomnianych obiektów po likwidacji LGD Piękna Ziemia Gorczańska. Stąd też na sesjach miasta i gminy Mszana Dolna pojawił się ten temat. Radni muszą podjąć stosowne uchwały, aby to zadanie mogło być kontynuowane.

Po ogłoszeniu wyników i wyborze Lokalnych Strategii Rozwoju nie wiadomo również jak przyszłość czeka Zagórzańską Przystań Marzeń. To placówka wsparcia dziennego, która funkcjonuje w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej, a z jej pomocy korzystają dzieci i młodzież z terenu trzech gmin.

Czy to koniec LGD Piękna Ziemia Gorczańska?

Nie wiadomo tak naprawdę czy stowarzyszenie LGD Piękna Ziemia Gorczańska swoją działalność zakończy do końca roku. Wiele w tej sprawie będzie zależało od kwietniowych wyborów samorządowych i wyboru nowego sejmiku województwa małopolskiego. Póki, co podjęta uchwała ws. Lokalnych Grup Działania jest wiążąca i sprawia, że z 26 działających na terenie województwa małopolskiego stowarzyszeń zostaną tylko 23.

Z dyskusji, które miały miejsce na sesjach wynika, że od jakiegoś już czasu było wiadomo, że lista LGD-ów zostanie uszczuplona, a samorządowcy toczyli wstępne rozmowy ws. przyłączenia zagórzańsko-gorczańsko stowarzyszenia do kilku innych. Ostatecznie rozmowy te, jak widać zakończyły się fiaskiem.

Najbliżej LGD z Mszany Dolnej było do Lokalnej Grupy Działania Przyjazna Ziemia Limanowska. Jednak zarząd stowarzyszenia, jak i samorządy w nim działający ze względu na tarcia i wewnętrzne spory nie chcieli przyjąć i wcielić w je w swoje grono.

Dzięki działalności stowarzyszeniu udało się zrealizować wielomilionowe inwestycje. Jego beneficjentami były stowarzyszenia, przedsiębiorcy z miasta Mszana Dolna oraz gminy Mszana Dolna, a także Niedźwiedzia, jak również i wspomniane samorządy.

Emocje związane z działalnością stowarzyszenia ciągle nie ustają i były one  widoczne również na ostatniej sesji Rady Gminy Mszana Dolna. Odnośnie ewentualnie realizowanego projektu, który w dużej mierze zależy do mszańskiego samorządu wypowiedział się wójt Bolesław Żaba.

– Ja bym prosił, żeby Pan prezes Kubowicz się odpowiednio zachowywał – na sesjach też. Nie gryzie się ręki…

– To nie są Pana pieniądze…przerwał wypowiedź wójta Rafał Kubowicz, radny i jednocześnie prezes LGD, który kontynuował swoją krótką wypowiedź.

– Może Pan nie dać. Też przeżyjemy.

Nie po raz pierwszy obaj panowie do siebie miłością nie pałają, a co za tym idzie prowadzą ostry spór i dyskusję na forum publicznym. Rozgorzał on po tym, jak Rafał Kubowicz został wybrany prezesem Lokalnej Grupy Działania Piękna Ziemia Gorczańska. Funkcję tę wykonuje nieodpłatnie i społecznie, nie tak, jak było to w przypadku jego poprzedniczki.

Później gmina wypowiedziała umowę najmu stowarzyszeniu, które musiało się przenieść z budynku urzędu gminy do lokalu przy ul. Orkana 1 w Mszanie Dolnej.

W międzyczasie rozpoczął się spór o niepłacenie składek członkowskich  przez mszański samorząd na rzecz stowarzyszenia. Ostatecznie sprawa swój finał znalazła w sądzie, a Gmina Mszana Dolna musiała zapłacić zaległości wraz z odsetkami.

Co dalej z Lokalną Grupą Działania Piękna Ziemia Gorczańska? Pewnie więcej będziemy mogli na ten temat powiedzieć już po wyborach samorządowych. Jeszcze w tej kwestii nie wypowiedziało się również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bowiem doniesień medialnych i niektórych dziennikarzy sprawa likwidacji LGD na terenie całego kraju ma swój kontekst polityczny.

Jedno jest pewne. Działające w strukturach większego obszaru LGD samorządy miasta Mszana Dolna, a także gminy Mszana Dolna oraz Niedźwiedź będą miały utrudnione zadanie zrealizowania inwestycji na swoim terenie. Dotyczyć się będzie to również zarówno mieszkańców, jak i właścicieli firm czy stowarzyszeń. Słowo „lobbing” może w tym wypadku przyjąć zupełnie inne znaczenie.

Fragmenty dyskusji z obrad sesji RM w Mszanie Dolnej, jaki RG Mszana Dolna w materiale wideo poniżej.

Fot. arch. TV28

Zobacz również