„Zagrojcie ta Turoniowi”. Relacja z XXIII Powiatowego Przeglądu Kolędniczego

„Zagrojcie ta Turoniowi”. Relacja z XXIII Powiatowego Przeglądu Kolędniczego

Po raz 23 został zorganizowany Powiatowy Przegląd Kolędniczy Zagrojcie ta Turoniowi. Do Lubomierza zjechali kolędnicy z całego powiatu limanowskiego, którzy wcześniej zostali wyłonieni z gminnych eliminacji.

Na scenie zaprezentowało się ponad 30 grup kolędniczych, a byli oni oceniani przez jury ( prof. dr hab. Stanisław Węglarz – etnolog, Benedykt Kafel – etnograf oraz Piotr Lulek – regionalista i muzyk), które w dbałości o szczegóły musiało wybrać te najlepsze spośród grup dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych.

My z naszą kamerą podglądaliśmy nie tylko występy na scenie, ale też mieliśmy okazję zobaczyć, jaka atmosfera panuje za kulisami, a więc tuż przed prezentacją programu przed publicznością. „Partnerem wydarzenia było Województwo Małopolskie”.

Protokół z XXIII przeglądu.

A. w kategorii dziecięcej (od 7 do lat 13)

Sześć równorzędnych I miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł otrzymują grupy kolędnicze: SZOPKA LALKOWA z Sadku Kostrzy, TRZEJ KRÓLOWIE z Jodłownika, PASTERZE Z SZOPKĄ ze Słopnic, Z GWIAZDĄ z Szyku, HERODY z Lubomierza (SP2), PASTUSZKI z Zasadnego.

Pięć równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł, otrzymują grupy kolędnicze HERODY z Krasnego Lasocic, Z GWIAZDĄ z Lubomierza (SP1), SZOPKA LALKOWA z Ujanowic, Z GWIAZDĄ ze Żmiącej, HERODY z Męciny.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymują grupy kolędnicze Z GWIAZDĄ z Siekierczyny, SZOPKA LALKOWA z Jaworznej, Z TURONIEM z Kasinki Małej (SP2), NOWOLECIĘTA z Nowego Rybia.

B. w kategorii młodzieżowej (od 14 do lat 17)

I miejsce i nagrody pieniężne w wysokości po 450 zł otrzymuje grupa kolędnicza Z TURONIEM z Szyku.

II miejsce i nagrody pieniężne w wysokości po 350 zł otrzymuje grupa kolędnicza Z GWIAZDĄ z Krosnej.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł otrzymują grupy kolędniczeZ GWIAZDĄ z Siekierczyny, Z GWIAZDĄ z Kasinki Małej.

Ponadto na XXVII Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Pastuszkowe kolędowanie” w Podegrodziu komisja zakwalifikowała laureatów I miejsc w kategorii dziecięcej i młodzieżowej, tj. SZOPKA LALKOWA z Sadku Kostrzy, TRZEJ KRÓLOWIE z Jodłownika, PASTERZE Z SZOPKĄ ze Słopnic, Z GWIAZDĄ z Szyku, HERODY z Lubomierza (SP2), PASTUSZKI z Zasadnego, Z TURONIEM z Szyku.

C. w kategorii dorosłych (powyżej 18 lat):

Cztery równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 600 zł otrzymują grupy kolędnicze Z GWIAZDĄ z Jurkowa, Z TURONIEM ze Szczyrzyca, PASTERZE z Sadku Kostrzy, ŻYWA SZOPKA z Lubomierza.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 500 zł otrzymują grupy kolędnicze Z TURONIEM z Pisarzowej, Z GWIAZDĄ ze Skrzydlnej, ŻYWA SZOPKA ze Szczawy.

Pięć równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł, otrzymują grupy kolędnicze Z TURONIEM z Krasnego Lasocic, Z GWIAZDĄ z Pasierbca, ŻYWA SZOPKA z Kamienicy, Z GWIAZDĄ I TURONIEM ze Słopnic, Z TURONIEM z Mszany Górnej.

Ponadto na LII Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach „ Góralskiego Karnawału” w Bukowinie Tatrzańskiej komisja zakwalifikowała dorosłe grupy kolędnicze, będące laureatami I i II miejsc, tj. Z GWIAZDĄ z Jurkowa, Z TURONIEM ze Szczyrzyca, PASTERZE z Sadku Kostrzy, ŻYWA SZOPKA z Lubomierza, Z TURONIEM z Pisarzowej, Z GWIAZDĄ ze Skrzydlnej, ŻYWA SZOPKA ze Szczawy.

Zobacz również