Mszana Dolna. Zaproszenie na projekcję filmu „Błogosławiona”

Mszana Dolna. Zaproszenie na projekcję filmu „Błogosławiona”

W najbliższy weekend w kinie „Luboń” w Mszanie Dolnej odbędzie się projekcja filmu „Błogosławiona”. Jest to biografia błogosławionej Natalii Tułasiewicz, która w 2022 roku została ogłoszona patronką nauczycieli. Historię jej pobytu w Mszanie Dolnej w okresie II wojny światowej opisał Tomasz Janik w książce „Święci w Mszanie Dolnej”.

Obraz przedstawia historię Natalii Tułasiewicz – jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108 polskich męczenników, zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary, którą Ojciec Święty Jan Paweł II podczas mszy św. odprawionej na Placu J. Piłsudzkiego w Warszawie 13 czerwca 1999 roku zaliczył w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego.

Jak trafiła do Mszany? Można przypuszczać, że ktoś z jej poznańskich znajomych znalazł się w Mszanie już na początku wysiedleń. Bowiem kroniki mszańskie odnotowują fakt udzielenia pomocy około pięćdziesięciu uchodźcom z poznańskiego w październiku 1939 r. Organizatorem tej pomocy był ks. Józef Stabrawa. Prawdopodobnie Natalii Tułasiewicz nawiązał kontakt z siostrami urszulankami i dlatego postanowiła przyjechać do Mszany Dolnej. Tutaj w czasie wojny mieszkała u rodziny Frasiów, chodziła po wzniesieniach Beskidu Wyspowego i Gorców.

Reżyserem filmu jest Wanda Różycka – Zborowska. Obraz został wyprodukowany przez Fundację Rozwoju Miasta Poznania powstał przy wsparciu i we współpracy z m.in. z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Emisja filmu odbędzie się w sobotę (10 lutego) o godz. 16. i w niedzielę (11 lutego) o godz. 16. w kinie „Luboń” w Mszanie Dolnej przy ul. Jana Pawła 1. Wstęp na seans jest bezpłatny.

Źródło: IPN w Poznaniu, UG Mszana Dolna.

Zobacz również