Mszańskie ostatki w stylu retro

Mszańskie ostatki w stylu retro

Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej zaprasza na spotkanie z Michałem Wójcikiem, autorem książki pt. „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914: Instytucja i ludzie”. Wydarzenie odbędzie się 9 lutego. Rozpoczęcie o godz. 17.00.

– Będą to „Mszańskie ostatki”, a więc pyszny poczęstunek i pączki! Będą przedwojenne szlagiery. Zachęcamy do ubrania się w stroje retro! Będzie również monidło i możliwość wykonania zdjęć stylizowanych na przełom XIX i XX wieku – zachęcają organizatorzy.

Michał Wójcik zaprezentuje publikację wydaną dzięki wsparciu finansowemu Archiwum Narodowego w Krakowie, Urzędu Miasta Mszana Dolna, Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej oraz Izby Notarialnej w Krakowie.

– 1 października 1883 r. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej rozpoczął swoje czynności urzędowe. Zmieniło to zasadniczo pozycję miejscowości w podziale administracyjno-sądowym w Galicji. Niniejsza książka to jednak nie tylko opowieść o przepisach prawa i o instytucji sądowniczej, lecz także próba spojrzenia na lokalną zbiorowość z punktu widzenia tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa w okresie transformacji społeczno-politycznej Austro-Węgier, w którym środowisko prawnicze, w tym szczególnie sędziowie i notariusze, brało aktywny udział. W tym kontekście znaczenie utworzenia sądu powiatowego dla rozwoju Mszany Dolnej i okolic było wielowymiarowe. […] Naturalnie ukształtowało to powstawanie nowego centrum w zachodniej części powiatu limanowskiego – czytamy w zakończeniu książki.

źródło: Mszana Dolna na starych fotografiach; oprac. MAG

fot. Mszana Dolna na starych fotografiach

Zobacz również