Pani Maria Pytel i jej mała księgarnia w Dobrej

Pani Maria Pytel i jej mała księgarnia w Dobrej

Miejsce to przetrwało minioną epokę, czasy transformacji ustrojowej, a także gospodarkę kapitalistyczną. Stało się tak dzięki pani Marii Pytel, która właścicielką tej niewielkiej księgarni stała się w 1990 roku. Było ono jej dobrze znane bowiem wcześniej tutaj pracowała. Została zatrudniona i pieczę nad księgarnią objęła w 1972 roku.

Na prośbę naszych czytelników publikujemy cały reportaż, w którym Pani Maria Pytel opowiada o swoim spotkaniu z książką i o tym, jak stała się właścicielką niewielkiej księgarni.

To wyjątkowe miejsce na mapie  nie tylko Dobrej, ale też i naszego regionu. Niewielki budynek powstał w 1955 roku. Było to jedno z ponad 2 tys. miejsc na terenie kraju, które należało do państwowego przedsiębiorstwa nazwanego Centralą Obrotu Księgarskiego „Dom Książki”. Oprócz książek można były tu zakupić artykuły piśmiennicze, papiernicze, mapy, a w późniejszym okresie nawet płyty gramofonowe, a także kasety magnetofonowe. Każdy taki tutaj towar był na wagę złota, również i książki.

Zobacz również