Gminy Żegocina i Laskowa zorganizowały bieg „Tropem Wilczym”. Na starcie stanęło 150 osób

Gminy Żegocina i Laskowa zorganizowały bieg „Tropem Wilczym”. Na starcie stanęło 150 osób

150 osób wzięło udział w biegu „Tropem Wilczym” w Żegocinie. W ten sposób gminy Żegocina i Laskowa po raz pierwszy włączyły się w to ogólnopolskie wydarzenie organizowane dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pomysłodawcami biegu w Żegocinie byli Joanna i Maciej Cybulscy.

Uczestnicy otrzymali koszulki z wizerunkami bohaterów podziemia niepodległościowego oraz numer startowy. Kolor numeru zależał od wybranego wcześniej przez uczestników wariantu trasy: 5 km lub 1963 m. Ten ostatni dystans miał symboliczny wymiar – był równocześnie rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”.

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Dominik Guzik z Instytutu Pamięci Narodowej. Rozgrzewkę przeprowadziła Katarzyna Rogóż. Bieg rozpoczęli wójtowie Wojciech Wrona i Piotr Stach.

W biegu na 5 km najlepsi okazali się Sylwester Malec, Jarosław Nowojowski i Wojciech Pączek. Z kolei trasę 1963 m najszybciej pokonali Maksymilian Gawęcki, Dominik Markowski i Kacper Pączek.

Biegacze otrzymali pamiątkowe medale i poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywna Żegocina”. Nagrodzeni zostali również najstarszy i najmłodszy uczestnik oraz osoby z najdalszego zakątka Polski, a był to biegacz z Gdańska. Podczas wydarzenia można było odwiedzić stoisko tematyczne Grupy Poszukiwawczej P.PANC Południe, która przygotowała wojskową grochówkę. Swoje wydawnictwa prezentowało również Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy oraz Instytut Pamięci Narodowej, który przygotował tematyczną wystawę. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci i druhowie OSP.

Zgodnie z zapowiedziami w przyszłym roku bieg odbędzie się w Laskowej.

Pełną galerię zdjęć można obejrzeć TUTAJ

źródło: Urząd Gminy Żegocina; oprac. MAG

fot. Urząd Gminy Żegocina

Zobacz również