W Limanowskim Domu Kultury odbyły się konsultacje społeczne poświęcone wpisaniu kultury lachowskiej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zespołów regionalnych, instytucji kultury, regionaliści i animatorzy, reprezentujący grupy Lachów Limanowskich, Lachów Szczyrzyckich oraz Lachów od Dobrej.
Agata Mucha, koordynator regionalny ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego z oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach, przedstawiła zebranym zagadnienia związane z procedurą wpisową oraz aktualny wykaz zjawisk znajdujących się na światowej i krajowej liście. Patryk Rutkowski, etnolog, specjalista ds. kultury ludowej, badań terenowych w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” wygłosił wykład na temat Lachów jako grupy etnograficznej, która często stanowiła przedmiot badań w kontekście kultury pogranicznej, między góralską a krakowską. Omówiono różne podejścia badawcze – od koncepcji ludoznawczej, przez etnograficzną i kulturoznawczą. Głos zabrał również Andrzej Zarych, dyrektor MCK „Sokół”.
Podczas konsultacji zostali wybrani przedstawiciele depozytariuszy dla każdej z grup. Postanowiono również, że przygotowany zostanie wspólny wniosek obejmujący kulturę Lachów Limanowskich, Lachów Szczyrzyckich, Lachów od Dobrej oraz Lachów Sądeckich.
Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku nakłada obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa znajdujących się na ich terytoriach zgodnie z zaleceniami i standardami Konwencji. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma charakter informacyjny i stanowi realizację tego wymogu poprzez dokumentację żywego niematerialnego dziedzictwa naszego kraju. Wszystkie środowiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, obyczajów, wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, kultywujące pamięć historyczną, przechowujące wiedzę tradycyjną i wierzenia, zajmujące się tradycjami muzycznymi, widowiskowymi, językowymi i wszelkimi innymi przejawami usankcjonowanej tradycją działalności człowieka mają możliwość zgłoszenia tych zjawisk do wpisu na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
źródło: MCK „Sokół” w Nowym Sączu; oprac. MAG
fot. Kinga Ptak/MCK „Sokół”