Zagórzańska msza św. i kiermasz produktów lokalnych w Lubomierzu

Zagórzańska msza św. i kiermasz produktów lokalnych w Lubomierzu

W zabytkowym kościele w Lubomierzu została odprawiona kolejna zagórzańska msza święta. Oprawę muzyczną przygotowała Kapela Kościelnioki z Olszówki.

Relację z tego wydarzenia przygotowali partnerzy Zagórzańskich Dziedzin.

– Styczniowy gwar i radość ze spotkania zagórzańskiej rodziny ustąpił miejsca refleksji na czas Wielkiego Postu. Już od samego początku Eucharystii jej uczestnicy wyczuli zmianę, a raczej ją usłyszeli, bo pięknym utworem „Uwielbienie” kapela Kościelnioki dała dowód wyciszenia przygotowującego do przeżywania tajemnicy Wielkiej Nocy. W poszerzonym specjalnie na ten utwór składzie wygrywana na smyczkach melodia wprowadziła obecnych w zadumę i zachwyt. Taki nastrój stanowił doskonałe tło do rozważań, które przedstawił o. Maciej Kustroń, lubomierski gazda. W swojej homilii odniósł się do uwielbienia krzyża i skupionej wokół niego uwagi, szczególnie w obecnych czasach. Przypomniał o nim również w kontekście kultywowania tradycji regionu zagórzańskiego. Symboliczny wymiar miała historia związana w wyborem odpowiedniego kierunku oraz trzymania się wyznaczonego sobie celu. Zatem, kto w niedzielę, 25 lutego, wyznaczył sobie za celu udział w zagórzańskiej mszy św., nie pożałował. Był to bowiem pewien rodzaj rekolekcji; z uwagi na nabożeństwa pasyjne, w których udział biorą mieszkańcy regionu w swoich parafiach, było bardziej kameralnie i spokojnie. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zapewnili zarówno wzniosłą, muzyczną oprawę wydarzenia, jak i filmową relację, a zapadające w pamięć przesłania będzie można jeszcze na spokojnie pogłębić; czas do tego jest odpowiedni. Żegnając uczestników regionalnej Eucharystii proboszcz parafii w Lubomierzu przypomniał, że kolejne spotkanie wypada 31 marca, będzie to świąteczna niedziela Wielkiej Nocy – poinformowali organizatorzy.

Po nabożeństwie przed kościołem odbył się kiermasz produktów lokalnych. Można było kupić palmy wielkanocne i woskowe świeczki z motywami wiosennymi z pasieki Moniki i Piotra Woźniaków, obrazy Józefy Potaczek oraz stroje regionalne firmy „Hafthan” z Koniny.

źródło: Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin; oprac. MAG

fot. Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin

Zobacz również