Rozpoczęły się egzaminy maturalne

Rozpoczęły się egzaminy maturalne

We wtorek, 7 maja, absolwenci szkół ponadpodstawowych rozpoczęli egzaminy maturalne.

W pierwszym dniu zdający musieli wykazać się umiejętnościami polonistycznymi na poziomie podstawowym. Analizowali teksty popularnonaukowe: „Zarządzanie czasem” Richarda Lueckego oraz „Masz wrażenie, że czas płynie za szybko?” Hanny Gadomskiej. Maturzyści musieli m.in. zredagować notatkę syntetyzującą na temat: człowiek wobec upływu czasu. W drugiej części znalazły się zadania wymagające znajomości utworów literackich, podanych we fragmentach lub w nawiązaniu do tekstów ikonicznych. Zdający odpowiadali na pytania dotyczące „Księgi Koheteta”, „Kordiana” Juliusza Słowackiego, mitu o Demeter i Persefonie, „Trenu X” Jana Kochanowskiego, „Pieśni o Rolandzie”, wiersza „Niestatek” Jana Andrzeja Morsztyna, III części „Dziadów” i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Potopu” Henryka Sienkiewicza, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, oraz „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

Arkusz dostępny jest TUTAJ

W trzeciej części maturzyści pisali wypracowanie na jeden z dwóch tematów – Bunt i jego konsekwencje dla człowieka oraz Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

Arkusz dostępny jest TUTAJ

W środę abiturienci zmierzyli się z arkuszem z matematyki na poziomie podstawowym. Znalazło się w nim 31 zadań dotyczących m.in. liczb rzeczywistych, równań i nierówności, wyrażeń algebraicznych, układów równań, geometrii, funkcji, ciągów, trygonometrii, stereometrii, rachunku prawdopodobieństwa i statystyki.

Arkusz dostępny jest TUTAJ

9 maja odbędzie się egzamin z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. W kolejnych dniach maturzyści przystąpią do zdawania wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym oraz do egzaminów ustnych.

źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna; oprac. MAG

fot. Krzysztof Młynarczyk/ZSTiO w Limanowej

Zobacz również