W Kisielówce odbyło się szkolenie z zakresu działań poszukiwawczo-ratowniczych

W Kisielówce odbyło się szkolenie z zakresu działań poszukiwawczo-ratowniczych

Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Kraków we współpracy z druhami OSP z Kisielówki przeprowadziła szkolenie z zakresu działań poszukiwawczo-ratowniczych. Wzięli w nim udział przedstawiciele jednostek OSP z Nowego Rybia i Łososiny Górnej oraz żołnierze 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nie zabrakło także Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Kisielówki.

Tematem ćwiczeń była teoria i praktyka poszukiwania osób zaginionych wraz z psami tropiącymi. Jak podkreślają druhowie z Kisielówki, działania obejmowały planistykę, nawigację, pracę z psami ratowniczymi oraz pierwszą pomoc.

– Szkolenie strażaków ratowników polegało na przekazaniu wiedzy w zakresie podstawowym z technik i taktyk poruszania się w terenie otwartym z wykorzystaniem czynników ludzkich z urządzeniami GPS. Po części szkolenia odbyła się akcja pozorowana, w której druhny i druhowie mogli sprawdzić nabyte umiejętności i zaznajomić się z szerszym zakresem możliwości, by w razie potrzeby wykorzystać i zwiększyć skuteczność pracy ratowników. Przed rozpoczęciem ćwiczeń udało się również zorganizować prezentację dla lokalnej MDP, co było wielką radością i mamy nadzieję, że „szczepionką” zawodu strażak ratownik – podsumowała GRS OSP Kraków na swoim profilu facebookowym.

źródło: GRS OSP Kraków, OSP Kisielówka; oprac. MAG

fot. GRS OSP Kraków, OSP Kisielówka, OSP Nowe Rybie, OSP Łososina Górna

Zobacz również