W Limanowej uczczono żołnierzy walczących o Monte Cassino

W Limanowej uczczono żołnierzy walczących o Monte Cassino

Samorządowcy miasta i gminy Limanowa oraz powiatu limanowskiego, harcerze, przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej, delegacje instytucji i organizacji, a także mieszkańcy regionu oddali hołd żołnierzom walczącym o Monte Cassino w 80. rocznicę tych wydarzeń.

Uczestnicy modlili się w intencji polskich żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino podczas mszy św. w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. Po Eucharystii nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy przy tablicy ks. pułkownika Józefa Jońca. Następnie delegacje udały się na cmentarz parafialny, by zapalić znicze na grobach żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pochowanych w Limanowej: Jana Biedy, Franciszka Miłkowskiego, Jana Struga, Jana Tokarczyka, Wincentego Gawrona.

Stanisław Król, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, zaprezentował okolicznościową publikację na temat bitwy z uwzględnieniem udziału żołnierzy pochodzących z ziemi limanowskiej, szczególnie ks. płk. Józefa Jońca – patrona szkoły. W broszurze autorstwa historyka Tadeusza Hejmeja można znaleźć m.in. archiwalne fotografie. Na cmentarzu głos zabrali również burmistrz Jolanta Juszkiewicz, starosta Mieczysław Uryga oraz Karol Wojtas – historyk i regionalista, współorganizator obchodów. Wszyscy zgodnie podkreślili, że szczególne znaczenie ma udział w tych uroczystościach młodzieży, która w ten sposób poznaje historię.

Na zakończenie Karol Wojtas oprowadził chętnych po wystawie historycznej „Mieszkańcy Ziemi Limanowskiej pod Monte Cassino – w 80. rocznicę zwycięstwa.” w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej.

Zobacz również