Zabytkowa stacja kolejowa w Rabie Niżnej będzie spełniać nowe funkcje – zapewniają władze gminy Mszana Dolna

Zabytkowa stacja kolejowa w Rabie Niżnej będzie spełniać nowe funkcje – zapewniają władze gminy Mszana Dolna

10 maja w Urzędzie Gminy Mszana Dolna odbyło się spotkanie z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe SA w sprawie szczegółów finansowanej i koordynowanej przez nich translokacji zabytkowej stacji kolejowej położonej w Rabie Niżnej.

PKP PLK reprezentowane było przez Norberta Borowca – dyrektora projektu, Jolantę Piechówkę – kierownik kontraktu oraz Łukasza Bochniarza – kierownika projektu. Gminę Mszana Dolna reprezentowali: wójt Mirosław Cichorz, Agnieszka Zawadzka – przewodnicząca Rady Gminy, Katarzyna Szybiak – kierownik Referatu Ochrony Środowiska oraz radny Rafał Kubowicz.

– Ten historyczny dworzec kolejowy przeniesiony zostanie na wskazany przez gminę teren znajdujący się przy Ośrodku Zdrowia w Rabie Niżnej i w przyszłości pełnił będzie (w zależności od potrzeb i ostatecznych decyzji) funkcję świetlicy środowiskowej dla młodzieży, siedziby stowarzyszeń czy punktu informacji turystycznej. Konserwator zabytków dopuszcza w tym obiekcie działalność usługową (np. handlowo-gastronomiczną), dlatego możliwe będzie stworzenie tam małej kawiarenki czy sklepiku ze sprzedażą produktów regionalnych. Budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego jego odbudowa odbędzie się tylko z częściowym wykorzystaniem oryginalnego materiału, resztę stanowić będą elementy nowe – poinformowała w mediach społecznościowych przewodnicząca Agnieszka Zawadzka.

Obiekt w Rabie Niżnej to jedyna zachowana drewniana stacja kolejowa w Małopolsce. Linia kolejowa została otwarta w 1884 r. natomiast przystanek kolejowy w Rabie Niżnej powstał w 1948 r. i najprawdopodobniej w tym samym czasie wybudowano w czynie społecznym budynek dworca, z bali w stylu zakopiańskim. Malowniczość stacyjki sprawiła, że kręcono tu epizody do „Przygód dobrego wojska Szwejka” oraz „Niemców”. Jak podkreśla przewodnicząca Rady Gminy, koncepcja wykorzystania budynku wpisuje się w profil turystyczny gminy Mszana Dolna. Raba Niżna znajduje się przy Turystycznym Szlaku Kolejowym przez Karpaty.

źródło: profil Agnieszki Zawadzkiej – przewodniczącej Rady Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. UG Mszana Dolna

Zobacz również