„Ale kwiotki!” – wystawa rękodzieła inspirowanego przyrodą

„Ale kwiotki!” – wystawa rękodzieła inspirowanego przyrodą

Kwiatki malowane, wyszywane, zasuszone, zatopione w żywicy epoksydowej, polne i ogrodowe, są motywem przewodnim wystawy rękodzieła, którą do 20 czerwca można oglądać w Zagórzańskiej Izbie Regionalnej w Mszanie Dolnej. Swoje niepowtarzalne prace prezentuje tam Stowarzyszenie Rękodzielników „Zagórzańscy Pasjonaci”.

Członkowie stowarzyszenia wykonują m.in. gorsety, biżuterię, zakładki do książek, breloki, obrazy na drewnie, kompozycje z kwiatów, filiżanki, ozdobne skrzyneczki i inne elementy dekoracyjne. Autorzy eksponowanych przedmiotów to: Dominika Bryl, Zofia Filipiak, Małgorzata Kotarba, Agnieszka Kozak-Stożek, Jolanta Majkowska, Katarzyna Nawara, Karolina Niedośpiał, Józefa Potaczek, Szymon Skolarus, Elżbieta Ząbczyńska i Katarzyna Ząbczyńska.

Jak podkreśla Teofila Latoś, prezes mszańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, współpraca z „Zagórzańskimi Pasjonatami” rozwija się bardzo dobrze i wzbogaca  działalność izby. To już trzecia wystawa w tym miejscu. Ponadto stowarzyszenie organizuje warsztaty i spotkania tematyczne. Sama izba również cieszy się coraz większą popularnością, a po dwóch latach istnienia liczba odwiedzających sięgnęła 1600.

– Odwiedzają nas przede wszystkim uczniowie okolicznych szkół, którzy z wielką ciekawością słuchają opowieści o życiu dawnych Zagórzan. Tu należą się podziękowania nauczycielom i rodzicom. Nie brakuje także innych grup zorganizowanych. Dlatego chcemy im pokazać unikatowość lokalnego rzemiosła. Takie wystawy, jak obecna, idealnie wpisują się w przestrzeń izby – dodaje Teofila Latoś.

Przedmioty przygotowane przez „Zagórzańskich Pasjonatów” mogą być wspaniałym prezentem lub pamiątką z pobytu w regionie. Można je zakupić w czasie trwania wystawy i na stoiskach (m.in. w sklepie „Górskie Zmysły” w Mszanie Dolnej). Ze stowarzyszeniem można się skontaktować poprzez profil facebookowy – https://www.facebook.com/zagorzanscypasjonaci

Zobacz również