Nagłe zatrzymanie krążenia. W akcji strażacy i załoga ambulansu

Nagłe zatrzymanie krążenia. W akcji strażacy i załoga ambulansu

Wspólna akcja strażaków i ratowników medycznych sprawiły, że pacjent na czas dotarł do szpitala. Wszystko to wydarzyło się dzisiaj nad ranem w Ujanowicach (gm. Laskowa).

Dokładnie o godz. 6:17 na Stanowisko Kierowania Pantotenowej Straży Pożarnej w Limanowej wpłynęło zgłoszenie o zatrzymaniu akcji krążenia u mężczyzny w wieku około 80 lat.

Do takiego zdarzenia doszło w Ujanowicach (gm. Laskowa). Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowano druhów miejscowej jednostki OSP, a także strażaków Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Limanowej. Do osoby poszkodowanej wezwano również karetkę Załogi Ratownictwa Medycznego.

To było skoordynowane działania służb uczestniczących w czynnościach mających na celu ratowanie życia osoby u której stwierdzono zatrzymanie krążenia. Liczył się tutaj czas działania, dlatego po konsultacji ze szpitalem im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu zdecydowano, że pacjent ma zostać przewieziony do wspomnianej placówki.

Te działania nie obyły się bez udziału strażaków PSP w Limanowej. Jeden z nich, będąc również ratownikiem brał udział w prowadzonej akcji mającej na celu ratowanie życia mężczyzny. Wszystko to odbywało się podczas transportu pacjenta do sądeckiej placówki medycznej.

Za karetką pogotowia podążał wóz bojowy limanowskiej straży. Około godz. 8. eskorta z pacjentem zameldowała się w Nowym Sączu, a pacjent został przekazany pod opiekę lekarzy.

To była wyjątkowa akcja, bo nie często się zdarza, aby właśnie podczas transportu wewnątrz karetki w czynnościach podtrzymujących życie pomagał strażak. Takie hybrydowe działania są prowadzone w nadzwyczajnych warunkach, a takimi niewątpliwie były te dzisiejsze.

Zobacz również