XIV Rajd Szlakami Żołnierzy 1. PSP AK z udziałem uczniów z Kasiny Wielkiej

XIV Rajd Szlakami Żołnierzy 1. PSP AK z udziałem uczniów z Kasiny Wielkiej

Na trasach wokół Grybowa odbył się XIV Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, w którym wzięło udział ponad 170 uczestników i rekonstruktorów, w tym grupa uczniów ze szkół podstawowych w Kasinie Wielkiej i przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

– Wędrowaliśmy po Beskidzie Niskim, gdzie we wrześniu 1939 r. toczyły się walki 2. Brygady Górskiej z niemieckim i słowackim agresorami. Po klęsce wrześniowej tworzone były tu zalążki konspiracji Organizacji Orła Białego i organizacji „Racławice”. Następnie funkcjonowały tutaj struktury Obwodów ZWZ/AK Nowy Sącz oraz Gorlice, w ramach którego utworzono Oddział Partyzancki „Żbik”, dowodzony przez Franciszka Paszkę „Kmicica”. W ramach akcji „Burza” wszedł on w skład III batalionu 1. PSP AK, tworząc jego 8. kompanię. Tędy biegły również konspiracyjne szlaki kurierskie i przerzutowe na Węgry i dalej do Francji i Anglii. Uczestnicy imprezy poznawali też historię Beskidu Niskiego oraz miasta i gminy Grybów . Trasy rajdu miały łączną długość 40 km, a w trakcie trzech dni uczestnicy wydarzenia odwiedzili miejsca związane z konspiracją akowską, tj. Kąclową, górę Chełm, Grybów czy Gródek, a także kaplicę Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa na Podchełmiu, która była punktem kontaktowym i miejscem spotkań żołnierzy OP „Żbik”. Uczestnicy rajdu musieli wykazać się wytrzymałością, wiedzą historyczną, umiejętnościami harcerskimi, znajomością geografii, wiedzą z zakresu pierwszej pomocy. Przydawał się także spryt, szczególnie przy spotkaniach z „konfidentami gestapo” czy „żołnierzami niemieckimi” – informuje krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród  dwunastu drużyn w rajdzie wzięły udział zespoły ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Kasinie Wielkiej o kryptonimach „Przyjaciel” i „Adam”.

Nagrody ufundowane przez Oddział IPN w Krakowie wręczyli rajdowym drużynom dyrektor Oddziału IPN w Krakowie – dr hab. Filip Musiał, zastępca wójta gminy Grybów – Piotr Obrzut i dyrektor LO w Grybowie – dr Tomasz Walicki. Organizatorem rajdu był Oddział IPN w Krakowie, a współorganizatorem Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Krakowie; oprac. MAG

fot. IPN Kraków, ZSiP nr 1 w Kasinie Wielkiej, SRH 1.PSP AK

Zobacz również