Michał Wójcik zaprasza na kolejny spacer. Tym razem oprowadzi po fabryce konserw rybnych

Michał Wójcik zaprasza na kolejny spacer. Tym razem oprowadzi po fabryce konserw rybnych

Życie gospodarcze w Mszanie Dolnej przełomu XIX i XX wieku będzie tematem kolejnego spaceru historycznego Michała Wójcika. Tym razem badacz i popularyzator historii tego miasta oprowadzi po fabryce konserw rybnych C. Warhanek. Wydarzenie odbędzie się 7 lipca. Rozpoczęcie o godz. 15.00 przed Wydziałem Zamiejscowym Ksiąg Wieczystych w Mszanie Dolnej (ul. Fabryczna 6).

– Założona pod koniec XIX w. fabryka konserw rybnych C. Warhanek w Mszanie Dolnej była do II wojny światowej największym zakładem przemysłowym nie tylko w naszym mieście, ale w powiecie limanowskim. Sprowadzała ryby z Morza Północnego, eksportowała na Węgry i na Daleki Wschód kilkaset tys. beczułek rocznie. Dawała pracę setkom mieszkańców regionu, przyczyniając się do urbanizacji ekonomicznej Mszany Dolnej. Na początku wakacji przeżyjemy wyjątkową przygodę – poznamy tę fabrykę od 1885 roku aż do czasów współczesnych! Przypomnimy dyrektorów, organizację pracy, pracowników fizycznych i umysłowych. Dzięki uprzejmości Octowni Mszana Dolna – zajrzymy do środka! Omawiana fabryka to wraz z koleją kręgosłup życia gospodarczego Mszany Dolnej i powiatu na przełomie XIX i XX w. aż do wybuchu II wojny światowej. Możliwość zwiedzenia tego miejsca to prawdziwa gratka dla miłośników historii przemysłu. Zapraszamy wraz z Miastem Mszana Dolna – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie realizowane przez Stowarzyszenie SMAK – Skarbiec Mszańskich Aktywności w ramach zadania „Perła Regionu w Mszanie Dolnej”. Dofinansowane ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz Innych Uzależnień dla Miasta Mszana Dolna na rok 2024, na rzecz mieszkańców Miasta Mszana Dolna.

źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również