W tegorocznym zdobywaniu i odkrywaniu beskidzkich szlaków cel niedzielnej wędrówki turystów biorących udział w 15. edycji akcji Odkryj Beskid Wyspowy prowadził na Łyżkę. Po rocznej przerwie turyści znowu mogli odkrywać jej tajemnice.
Zorganizowana grupa piechurów pod opieką przewodnika PTTK Jarosława Orła wędrowała szlakiem zielonym z centrum Łukowicy. Po dwóch godzinach spaceru przez szczyt Pępówki byliśmy już na wierzchołku wzniesienia.
Ale można było również podejść na Łyżkę szlakiem czarnym z Przyszowej. Tak, jak to uczyniły chociażby dziewczęta z zespołu Głosu Beskidu. Grupa ta muzyką i śpiewem bawiła uczestników turystycznego pikniku.
Była msza św., którą wspólnie odprawili ks. Marcin Masztalski z pw. św. Mikołaja Biskupa w Przyszowej, a także pochodzący z Łukowicy ojciec Jacek Dudka z klasztoru Ojców Dominikanów w Sankt Petersburgu.
Uhonorowano uczestników akcyjnych konkursów. Upominki wręczali sołtys Przyszowej (I) Janusz Majka oraz dyrektor Jarosław Czaja.
Wyniki konkursów:
Najmłodszy uczestnik: Karol Wątor (3 miesiące), Przyszowa
Najstarszy: Stanisław Łazarczyk (78 lat), Gliwice. W trakcie spotkania na szczyt Łyżki dotarła Anna Berger (81 lat). Mieszkank krakowa również docenili organizatorzy.
Uczestnik z najdalszego zakątka:
Polski: Dariusz Kaczor, Kłodzko
Świata: Daniel Hildebrandt, Sholalhaven, Nowa Płd. Walia, Australia.
W spotkaniu uczestniczyły także Emilia i Martyna Matuszyk z Houston w stanie Texas, USA.
Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Łukowica.
I m. Wojciech Smaga, Stróża
II m. Bożena Maciejczyk, Kraków
III m. Tadeusz Jamróz, Zawadka
W materiale wykorzystano materiały filmowe z drona, które na potrzeby realizacji użyczył Andrzej Bukański. Dziękujemy bardzo.
Rodzinne odkrywanie: Zespół Regionalny „Głos Beskidu” z Siekierczyny (ponad 60 osób).
28 lipca turyści będą maszerować na Ostrą, a na spotkanie zaprasza Gmina Mszana Dolna.
Organizator projektów: Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego.Zadanie publiczne pn. „Odkryj Beskid Wyspowy 2024 Główny Szlak Beskidu Wyspowego” dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z zawartą umową nr 2024/0022/2764/UDOT/DT/BP/IS z dnia 13.06.2024r.Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna”.
Fot. Roland Mielnicki