Spotkanie na Paproci na początek letniego sezonu turystycznego

Spotkanie na Paproci na początek letniego sezonu turystycznego

W ostatnią niedzielę czerwca na górze Paproć odbyła się uroczysta inauguracja letniego sezonu turystycznego na ziemi limanowskiej.

Mszę św. odprawili ks. Kazimierz Fąfara – proboszcz parafii w Łososinie Górnej oraz ks. Hieronim Kosiarski. Oprawę muzyczną przygotowała Parafialna Orkiestra Dęta z Łososiny Górnej.

Po Eucharystii uczestników przywitali wójt Jan Skrzekut, przewodniczący Rady Gminy Limanowa – Daniel Łącki, przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego – Józef Pietrzak, sołtys Koszar i radna Zuzanna Kolawa oraz inni radni gminy Limanowa i powiatu limanowskiego. Ks. proboszcz Kazimierz Fąfara otrzymał od samorządu okolicznościowy dyplom z okazji otrzymania Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks” 2024 w kategorii historia za książkę pt. „Bóg nie jest Bogiem wojny. Wspomnienia żołnierzy alumnów”.

Ważnym punktem spotkania na Paproci był konkurs dla kół gospodyń wiejskich „Bitwa regionów” na wykonanie tradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich. Głównym organizatorem rywalizacji był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się rolnictwem. W konkursie wzięło udział 9 KGW z powiatów limanowskiego i bocheńskiego – Koło Gospodyń Wiejskich z Rajbrotu, Koło Gospodyń Wiejskich „Śwarne Babki” z Łętowego, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych – Trzciana, Koło Gospodyń Wiejskich Stradomianki pod Borkiem, Koło Gospodyń Wiejskich z Tymbarku, Koło Gospodyń Wiejskich z Łososiny Górnej, Koło Gospodyń Wiejskich z Podłopienia, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Dar Serca” z Łąkty Dolnej, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Olszówki. I miejsce oraz nagrodę 2000 złotych zdobyły panie z Olszówki. II miejsce oraz nagrodę 1500 złotych otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Tymbarku. III  miejsce oraz nagrodę 1000 złotych trafiły do Koła Gospodyń Wiejskich Stradomianki pod Borkiem.

Na scenie zaprezentowali się zawodnicy Klubu Sportowego Karate Kyokushin ze Starej Wsi i Męciny, Jan Sobuś z Łososiny Górnej, uczestnicy warsztatów artystycznych „Czerwone Korale” z Pisarzowej, zespół „The Radiants”. Na zakończenie do wspólnej zabawy zaprosiła kapela „Zbyrni”.

Na Paproci nie zabrakło licznych atrakcji dla dzieci, a wiele emocji dostarczyło losowanie nagród w loterii. O bezpieczeństwo zadbali druhowie z OSP w Rupniowie, Kisielówce i Nowym Rybiu, a także policjanci. Teren udostępniły rodziny Rysiów z Koszar, Wilkowiska i Tymbarku, a dodatkową pomoc zapewnił Kazimierz Wójcik.

źródło: Urząd Gminy Limanowa; oprac. MAG

fot. Urząd Gminy Limanowa

Zobacz również