W Starostwie Powiatowym nagrodzono osoby zasłużone dla kultury i sportu

W Starostwie Powiatowym nagrodzono osoby zasłużone dla kultury i sportu

W Starostwie Powiatowym podczas  III sesji Rady Powiatu Limanowskiego wyróżniono osoby, które poprzez osiągnięcia sportowe i działalność kulturalną w 2023 roku przyczyniły się do promocji naszego regionu. Nagrody pieniężne i pamiątkowe dyplomy wręczyli starosta Mieczysław Uryga, przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego – Józef Pietrzak oraz wicestarosta Ewa Filipiak.

WYRÓŻNIENI ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ, UPOWSZECHNIANIA I OCHRONY KULTURY

Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Słopniczanie” ze Słopnic

Powstał w 1999 r. z inicjatywy dyrekcji Zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 w Słopnicach. Obecnie liczy około 50 członków. Występuje na różnych scenach w kraju i za  granicą. W tym roku obchodzi swój srebrny jubileusz. Osiągnięcia w 2023 r.: I miejsce skrzypaczki w Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu;  I miejsce w festiwalu „Beskidzka Podkówecka” w Pisarzowej; I miejsce i wyróżnienie w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Gadkę „Gadajcie, jak dawniej we wsi pracowano”; II miejsce w 49. Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza” w kategorii: muzyki ludowej, instrumentalistów; II miejsce w 13. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej; II miejsce w XXII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych „Zagrojcie Ta Turoniowi” w Lubomierzu.

Agnieszka Pławecka

Założycielka i kierowniczka Zespołu Regionalnego „Starowiejski Hyr” oraz prezes Stowarzyszenia „Bliżej Tradycji” w Starej Wsi. Kieruje 55-osobową grupą, którą dzięki pracy społecznej wyposażyła we własnoręcznie wyszywane i szyte stroje ludowe wykonane w oparciu o informacje zdobyte od najstarszych mieszkańców Starej Wsi i nie tylko. W 2023 r. zespół wystąpił w Radgoszczy, Kłodzku, Żywcu, Wiśle i Warszawie. Według jej autorskich scenariuszy przygotowane zostały prezentacje na: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu – wyróżnienie oraz „Limanowską Słazę” – I miejsce. Pod jej kierownictwem zrealizowany został koncert świąteczny kolęd i pastorałek w kościele w Starej Wsi.

Piotr Pławecki

Członek Zespołu Regionalnego „Starowiejski Hyyr”. Artystyczne sukcesy wraz z zespołem: I miejsce w 46. i 49. Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza”; III miejsce w kategorii muzyk ludowych w Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu; oraz osobiste osiągnięcia: I miejsce w kat. śpiewak solista na 46. Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza”; II miejsce podczas 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu; II miejsce podczas Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej; wyróżnienie w konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu.

Magdalena Dudek

Pochodząca z Makowicy artystka, śpiewaczka ludowa zajęła I miejsce w kat. śpiew solowy podczas 49. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”. Otrzymała Złotego Słowika podczas 40. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka” w Podegrodziu i nominację na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Zdzisław Karpiel

Od 1980 roku kapelmistrz Parafialnej Orkiestry Dętej w Krosnej. Regularnie, bezpłatnie prowadzi lekcje indywidualne z najmłodszymi muzykami, którzy sukcesywnie zasilają skład osobowy orkiestry. Z jego inicjatywy zakupiono nowe stroje i część instrumentów. Orkiestra bierze aktywny udział w konkursach i przeglądach, uświetnia też lokalne uroczystości religijne i świeckie.

Joanna Drąg

Wokalistka i instrumentalistka w zespole „Teraz My” oraz dyrektor Szkoły Muzyki Rozrywkowej „Teraz My”. Promuje powiat limanowski podczas licznych koncertów w całej Polsce. Z dużymi sukcesami brała udział w konkursach wokalnych, a obecnie uczestniczy jako juror w lokalnych konkursach artystycznych m.in. Dziecięca Triada Artystyczna. Uczniowie prowadzonej przez nią szkoły coraz częściej zdobywają nagrody i miejsca na podium konkursów, promując tym samym powiat limanowski.

Michał Wójcik

Regionalista i popularyzator historii Mszany Dolnej i powiatu limanowskiego. Autor dwóch książek („C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie” wydanej w 2023 r.  i „Dziedzictwo sportowe Miasta Mszana Dolna” wydanej w 2022 r.). Jest autorem kilkunastu artykułów poświęconych historii Mszany Dolnej i okolic. Poprowadził około 10 spacerów historycznych oraz wiele pogadanek w szkołach powiatu limanowskiego. Autor projektu cyfrowego „Mszana Dolna na starych fotografiach” w mediach społecznościowych, który prowadzi nieprzerwanie od 2014 r. Brał czynny udział w utworzeniu i otwarciu Zagórzańskiej Izby Regionalnej, która zdobyła statuetkę Turystycznej Perły Powiatu Limanowskiego w 2023 r.

Andrzej Twaróg

Aktywny członek Zespołu Regionalnego „Przyszowianie” im. Edwarda Bocheńskiego, a od 2009 r.  kierownik kapeli. Muzyczne przygotowanie zespołu i kapeli zapewniło zdobycie licznych nagród podczas przeglądów i festiwali m. in.  w konkursie Muzyk, Instrumentalistów i Drużbów Weselnych w Podegrodziu, w „Limanowskiej Słazie”, Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej czy Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Anna Gajewska

Gawędziarka, solistka, liderka grupy śpiewaczej „Zagórzanki”, a od 2009 r. „Słomcanki”. Uczestniczy w różnych uroczystościach jako przedstawicielka Asysty Zagórzańskiej z Mszany Dolnej. Osoba zasłużona w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury górali zagórzańskich.

WYRÓŻNIENI ZA DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWĄ

Sławomir Jasica – zawodnik w dyscyplinie wyciskanie sztangi leżąc. Od 2017 r. reprezentuje powiat limanowski w zawodach w Polsce i Europie. Osiągnięcia: brązowy medal w Mistrzostwach Europy Bordeaux – Francja; I miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach Małopolskiego TKKF w Krakowie; II miejsce w Pucharze Polski w wyciskaniu leżąc klasycznym w Knurowie; III miejsce w Mistrzostwach Polski w wyciskaniu leżąc klasycznym w Jasieńcu.

Jakub Bugański – biegacz Klubu Sportowego Limanowa Forrest. W 2023 r. zdobył: II miejsce w European Kids Athletics Games w Brnie; III miejsce w Ogólnopolskim Finale LDK w Spale; I miejsce w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Krakowie; I miejsce w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego AWF w Krakowie; V miejsce w XXIX Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi; II miejsce w Otwartych Małopolskich Igrzyskach Lekkoatletycznych w Tarnowie.

Mateusz Szczęsnowski – zawodnik KS AZS AWF Kraków w dyscyplinie taekwondo olimpijskie. Jest zawodnikiem Kadry Narodowej Seniorów. Brał udział w Mistrzostwach Świata Seniorów w Baku. W 2023 r. zdobył: I miejsce w Pucharze Świata Albanian Open G1 w Tiranie; I miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w Jarocinie; III miejsce European Club Championship w Sofii; V miejsce Austrian Open w Innsbrucku; IX miejsce Igrzyska Europejskie Kraków – Krynica Zdrój.

Wiktoria Kocoń – zawodniczka Akademii Piłkarskiej „Mam Talent” Limanowa. Jest wyróżniającą się piłkarką w swoim roczniku. W 2023 r. zdobyła: Mistrzostwo Małopolski kategorii Orlik „Małopolska Zima” w Krakowie; I miejsce w Halowych Mistrzostwach Małopolski U11; III miejsce w Finale Ogólnopolskim Rocznika 2012 w grze 1×1 w Warszawie; nagroda dla najlepszej broniącej zawodniczki w Polsce w swoim roczniku; wielokrotne powołania na zgrupowania Kadry Małopolski U13 z rok i dwa lata starszym rocznikiem.

Paweł Ceklarz – łucznik, zawodnik Stowarzyszenia Niezależnych Inicjatyw Społecznych „Błękit” Gruszowiec. Brał udział Mistrzostwach Świata Seniorów w Berlinie. W 2023 r. zdobył: I miejsce w 1. i 2. rundzie Pucharu Polski Seniorów w Bytomiu i Warszawie; I miejsce w Międzynarodowym Memoriale Ireny Szydłowskiej w Warszawie; II miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski Młodzieżowców w Piasecznie.

Aleksandra Kołodziej – zawodniczka LKS Witów Ski Mszana Górna. Należy do ścisłej czołówki krajowej biegaczek narciarskich, trenuje w kadrze narodowej juniorek. Brała udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Kanadzie. W 2023 r. zdobyła: III miejsce w Pucharze Polski w Zakopanem – technika klasyczna; III miejsce w 29. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych w Sanoku; III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów, w sprincie w Wiśle.

Ewa Murzyn – zawodniczka UKS „Koryo” Mszana Dolna w dyscyplinie taekwondo olimpijskie – konkurencja kyorugi. W 2023 r. zdobyła: I miejsca w Pucharze Polski Kadetów i Juniorów w Bydgoszczy i Ostrowcu Świętokrzyskim; I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Taekwondo Olimpijskim w Bornem Sulinowie; I miejsce w Pucharze Polski Juniorów w Toruniu; II miejsce w Pucharze Świata Polish Open G1 w Warszawie; V miejsce w Mistrzostwach Europy Kadetów w Belgradzie; V miejsce w European Club Championship w Sofii; IX miejsce w Mistrzostwach Świata Kadetów w Sarajewie.

Patrycja Florek – zawodniczka klubu „Narciarnia” Nowy Sącz w dyscyplinie narciarstwo alpejskie. W 2023 r. zdobyła: I miejsce w 29. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych (slalom, slalom gigant i kombinacja alpejska); I miejsce w Pucharze Polski FIS kat. juniorka (klasyfikacja generalna); II miejsce w Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim (kombinacja alpejska). Brała udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w St. Anton w Austrii.

Weronika Kaleta – jedna z najlepszych biegaczek narciarskich w Polsce, zawodniczka LKS Markam Wiśniowa-Osieczany, reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata w Planicy, gdzie zajęła IX miejsce w team sprincie, XXV miejsce w indywidualnym biegu sprinterskim. W 2023 r. zdobyła: II miejsce (drużynowo), IV miejsce (team sprint), VII miejsce (indywidualne) podczas Uniwersjady w Lake Placed. Była reprezentantką Polski w Tour de Ski, FESA Cup, Slavic Cup oraz licznych biegach FIS w USA i Kanadzie.

Dawid Opoka – zawodnik UKS „Wierchy” Zalesie w narciarstwie biegowym. Jest bardzo zdolnym i wyróżniającym się zawodnikiem w kraju. W 2023 r. zdobył: złoty medal Mistrzostw Słowacji; I miejsce Pucharu Polski, w kategorii chłopiec; dwa srebrne medale Mistrzostw Polski Młodzików w kat. młodzik na nartorolkach w Jeleniej Górze.

Marek Trzópek – łucznik, zawodnik Stowarzyszenia Niezależnych Inicjatyw Społecznych „Błękit” z Gruszowca. Należy do Kadry Narodowej Młodzieżowców. W 2023 r. zdobył: I miejsce indywidualnie w kat. junior w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzików w Piasecznie; III miejsce w Mistrzostwach Polski Studentów i tytuł II wicemistrza Polski Studentów w Dobrczu; III miejsce Puchar Polski Juniorów w Warszawie; III miejsce w Pucharze Polski Juniorów w Kielcach.

Nikola Kądziołka – zawodniczka Ars Klub Kyokushinkai Limanowa w karate. W 2023 r. zdobyła: brązowy medal Mistrzostw Świata Karate Kyokushin, Arnhem – konkurencja kumite juniorek; II miejsce w Pucharze Polski Karate Kyokushin w Katowicach.

Maksymilian Śmieszek – zawodnik KS AZS-AWF Kraków w taekwondo olimpijskim. W 2023 r. zdobył: I miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Taekwondo Olimpijskim w Kórniku; III miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim w Jarocinie.

Oskar Pilch – zawodnik KS AZS-AWF Kraków w taekwondo olimpijskim. W 2023 r. zdobył: III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Kórniku; III miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim w Jarocinie.

Zygmunt Łyżnicki –  zawodnik Sekcji Biegów Górskich i Długodystansowych Miejskiego Ośrodka Kultury w  Mszanie Dolnej. W latach 2005-2023 wziął udział w zawodach w liczbie sięgającej 600. Były to biegi uliczne i górskie w kategorii wiekowej 50-, 60-, a obecnie 70-latków. Wygrał 400 z nich. Największe sukcesy to: rekordy Polski w kategorii masters, kilkanaście wygranych mistrzostw Polski w biegach na 5 km i 10 km oraz 2 km z przeszkodami na bieżni; rekordy Polski na hali na dystansie 3 km, brązowy medal w Mistrzostwach Świata Masters w biegu na 10 km w marcu 2023 roku w Toruniu. Od kilku lat współprowadzi Akademię Biegania działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej. W jej ramach trenuje dzieci i młodzież.

Krzysztof Trojanowski – trener Klubu Sportowy Limanowa Forrest. Jego podopiecznym jest m.in. Jakub Bugański.

Krzysztof Jarosz – trener LKS Witów Ski Mszana Górna. Jego podopieczną jest m.in. Aleksandra Kołodziej.

Zbigniew Karpierz – trener UKS „Koryo”  Mszana Dolna, szkoleniowiec kadry województwa małopolskiego oraz trener Młodzieżowej Reprezentacji Polski.

Marek Jan Trzópek – trener Stowarzyszenia Niezależnych Inicjatyw Społecznych „Błękit” z Gruszowca. Jego podopiecznymi są m.in. Paweł Ceklarz i Marek Trzópek.

Edward Mucha – trener UKS „Wierchy” Zalesie. Jego podopiecznym jest m.in. Dawid Opoka.

W imieniu osób wyróżnionych w dziedzinie kultury głos zabrał Michał Wójcik. Z kolei, w imieniu osób wyróżnionych w dziedzinie sportu Marek Trzópek. Gratulacje nagrodzonym złożył również przybyły na uroczystość wójt gminy Laskowa – Piotr Stach.

źródło: Starostwo Powiatowe w Limanowej; oprac. MAG

fot. Starostwo Powiatowe w Limanowej

Zobacz również