Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie OC?

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest, jakie ubezpieczenie OC samochodu wybierzesz – każda firma, czyli ubezpieczyciel oferuje nieco inne warunki i przede wszystkim kwotę, która ostatecznie nierzadko przekonuje klienta.

  1. Czym kierować się wybierając ubezpieczenie OC?
  2. Ubezpieczenie OC – kiedy zwracać uwagę tylko na cenę?
  3. Od czego zależy cena OC?

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu? Na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy ubezpieczenia? Dlaczego ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków jest droższe lub tańsze u różnych ubezpieczycieli? Co wpływa na tę cenę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Czym kierować się wybierając ubezpieczenie OC?

Chcąc zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby wybrać jak najlepszą ofertę i nie żałować, że można było jednak znaleźć opcję znacznie bardziej korzystną. Chcąc zakupić ubezpieczenie auta weź pod uwagę między innymi:

  • sumę ubezpieczenia,
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej,
  • Twoje obowiązki, jako osoby, która decyduje się na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu,
  • zasady rozliczenia kosztów, jeśli chodzi o naprawę uszkodzonego pojazdu,
  • zmniejszenie kosztów odszkodowania, kiedy istnieje amortyzacja,
  • udział własny,
  • poziom integralnej franczyzy, czyli minimalna wysokość szkody, poniżej której, jak twierdzi zakład ubezpieczeń, nie ponosi on żadnej odpowiedzialności.

Istotne jest przede wszystkim to, przed czym chroni polisa i jaka jest cena za wszystkie wybrane możliwości. Im większa ochrona, tym wyższa cena, ale pamiętaj, że jeśli później będziesz chciał dokupić coś osobno, możesz nie mieć takiej możliwości albo po prostu, kwota będzie wyższa. Pamiętaj też, aby sprawdzić, jakich obowiązków musisz dopełnić – w przeciwnym razie możesz nie uzyskać odszkodowania, bo ubezpieczyciel go odmówi, a w niektórych przypadkach naprawdę ma do tego prawo.

Ubezpieczenie OC – kiedy zwracać uwagę tylko na cenę?

Jak wskazuje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, to w niej zawarta jest informacja na temat zakresu ubezpieczenia OC. Z tego powodu nie trzeba martwić się, że kupując OC u innego ubezpieczyciela, zakres ten będzie się różnić – każdy ubezpieczony zostaje objęty dokładnie taką samą, podstawową ochroną, bez względu na to, jakie towarzystwo wybierze.

Jednak co istotne, w ustawie tej nie ma najmniejszej mowy o tym, jaka powinna być cena takiej polisy, dlatego wpływ na jej wielkość mają wyłącznie ubezpieczyciele. Pytanie brzmi, czy warto kierować się w tej kwestii ceną? Skoro zakres jest taki sam, dlaczego niektórzy oferują większe lub mniejsze stawki?

Kieruj się ceną wyłącznie wtedy, kiedy zależy Ci tylko na OC, czyli tej podstawowej ochronie. Jeśli jednak za dodatkową opłatą albo w cenie możesz zyskać coś więcej, na przykład NNW, czy Assistance, dobrze, żebyś sprawdził też inne dostępne oferty. Nierzadko okazuje się bowiem, że za kilka złotych więcej możesz zyskać bardzo wiele. Chcesz dowiedzieć się więcej – zajrzyj na ubezpieczamy-auto.pl

Od czego zależy cena OC?

Wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma wiele czynników – dokładnie tak samo ma to miejsce w przypadku AC. O jakie czynniki chodzi? Jak podają specjaliści, znaczenie ma między innymi marka i model samochodu, wiek właściciela pojazdy, wiek auta, pojemność silnika, przebieg samochodu i jego wartość. Nie bez znaczenia są także zniżki za bezszkodową jazdę, jaka ma miejsce w przypadku ubezpieczenia OC, jak również netężenie ruchu w miejscu zamieszkania – to ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko stłuczki. Nie bez znaczenia jest także zakres ochrony, jeśli chodzi o ubezpieczenie AC, miejsce parkowania, które może na przykład zwiększać ryzyko kradzieży albo uszkodzenia auta, czy nawet stan cywilny posiadacza.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również