Rozpoczęła się tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki – ogólnopolskiego programu pomocowego, którego celem jest mentalna i materialna pomoc osobom w trudnych sytuacjach.
Aktywną działalność podjęto również w rejonie Mszana Dolna, gdzie funkcję lidera pełni Bartosz Gocał. Do udziału w programie zgłosiło się 39 wolontariuszy. Rejon obejmuje teren miasta Mszana Dolna, gminy Mszana Dolna, gminy Niedźwiedź, gminy Dobra oraz Pcimia.
Jak podkreśla Bartosz Gocał, najważniejsze się wskazanie osób potrzebujących pomocy. Stąd niezbędne jest zaangażowanie środowisk lokalnych oraz instytucji.
– Bardzo często te osoby żyją na uboczu, zostawione same sobie ze swoimi problemami, nie krzyczącą głośno o pomoc i nie domagają się jej. Szlachetna Paczka poszukuje osób starszych i samotnych, chorych, niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych, poszkodowanych przez nieszczęśliwy wypadek, a także wszystkich tych, którzy zmagają się z jakąkolwiek życiową trudnością. Jeżeli dostrzegasz osoby będące w trudnej sytuacji i uważasz, że pomoc jest im potrzebna, skontaktuj się z nami i poinformuj nas o tym, a my zajmiemy się resztą. Oprócz mnie, kontakt można nawiązywać z wolontariuszami, koordynującymi Szlachetną Paczkę w swoich miejscowościach – radnymi gminy Niedźwiedź Krystianem Kowalczykiem oraz gminy Mszana Dolna – Adrianem Grzędziakiem – podkreśla Bartosz Gocał.
Kontaktem z rodzinami zgłoszonymi do programu, poznaniem ich potrzeb i przekazaniem pomocy zajmują się wolontariusze. Wolontariat jest przeznaczony dla osób w każdym wieku. Osoba zaangażowana w wolontariat w Szlachetnej Paczce odwiedza potrzebujące rodziny i osoby samotne żyjące w biedzie lub w trudnej sytuacji. Rozmawia z nimi i poznaje ich historie. Następnie, bazując na kryteriach kwalifikacji rodzin do programu, wskazuje osoby, mogące otrzymać pomoc w ramach Szlachetnej Paczki. Pomaga darczyńcom przygotować wsparcie adekwatne do potrzeb konkretnej rodziny i to wsparcie jej przekazuje. Pomoc materialna to nie tylko podstawowe wsparcie żywnościowe – rodziny objęte pomocą mogą otrzymać także niezbędne im do życia urządzenia RTV i AGD, sprzęty codziennego użytku, sprzęty rehabilitacyjne, a także wsparcie medyczne i prawne – w zależności, czego aktualnie potrzebują, by móc stanąć na nogi i zacząć normalne życie. Wolontariusze podczas swojej pracy doświadczają różnych emocji: radości, wzruszenia, dumy, ale również tych trudniejszych, które w dłuższej perspektywie prowadzą do dobrych efektów.
źródło: Szlachetna Paczka Mszana Dolna; oprac. MAG
fot. arch. Tv28