Podsumowanie projektu „Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej” i otwarcie wystawy w Miejskiej Bibliotece

Podsumowanie projektu „Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej” i otwarcie wystawy w Miejskiej Bibliotece

Fundacja Sztetl Mszana Dolna podsumowała projekt pt. „Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej. Edycja 2024”. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece.

Podczas wykładu Urszula Antosz-Rekucka opowiedziała o zwyczajach związanych z pamięcią o zmarłych w judaizmie. Wyjaśniła, czym są jorcajty, jak się je obchodzi, dlaczego kamyk jest najodpowiedniejszym znakiem pamięci, kogo grzebie się na cmentarzach. Wśród poruszonych zagadnień były także pielgrzymki chasydów do grobów cadyków i charakterystyka macew.

Drugim punktem programu była prezentacja filmów z oprowadzania po cmentarzu żydowskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz warsztatów malarskich. Efekty tych działań można oglądać podczas wystawy, która będzie czynna przez miesiąc. Fundacja Sztetl Mszana Dolna podziękowała także wszystkim osobom zaangażowanym w prace na cmentarzu żydowskim.

– Projekt formalnie podsumowaliśmy, jednak w najbliższym czasie odbędzie się jeszcze szkolenie online na temat zasad zachowania na żydowskich nekropoliach, a w nadchodzącym tygodniu chcemy uporządkować miejsce masowej mogiły na Pańskim, by można było w godnych warunkach uczcić Ofiary podczas listopadowych dni pamięci. Przypominamy, że spoczywa tam także grupa chrześcijan żydowskiego pochodzenia – podkreślają organizatorzy spotkania.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Sztetl Mszana Dolna

Zobacz również