24 października Robert Kowalski – historyk, muzealnik i radny miasta Limanowa wygłosi wykład zatytułowany „Niedoceniane dziedzictwo w kamieniach i żeliwie utrwalone. Zabytkowe kamienne nagrobki na nekropoliach powiatu limanowskiego”. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej. Rozpoczęcie o godz. 18.00.
– Wieczorne spotkanie w gościnnych progach Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej poświęcone będzie problematyce ochrony zabytkowych kamiennych nagrobków zlokalizowanych na cmentarzach parafialnych, ze szczególnym uwzględnieniem nekropolii na terenie powiatu limanowskiego m.in. w Tymbarku, Pisarzowej, Szyku, Kamienicy, Limanowej, czy Łososinie Górnej. Wspomniana tematyka od szeregu lat znajduje się w zakresie zainteresowań prelegenta, zarówno tych naukowych jak i zawodowych – informują organizatorzy.
Robert Kowalski podejmuje także konkretne działania. Z jego inicjatywy od 2021 roku, przy wsparciu wolontariuszy i regionalistów oraz parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej, organizowana jest Kwesta Łososińska na rzecz ratowania zabytkowych pomników. Konsekwentnie realizowany jest również program prac konserwatorsko-restauratorskich przy zespole kamiennych nagrobków z XIX i XX w. na starym cmentarzu parafialnym w Łososinie Górnej, wpisanym do Rejestru Zabytków Województwa Małopolskiego.
– Podczas czwartkowego spotkania, prelegent poruszy m.in. kwestie związane z aspektami prawnymi ochrony zabytkowych cmentarzy i nagrobków. Będzie starał się podkreślić niezwykle ważną rolę, jaką odgrywają wspominane obiekty w naszej kulturze i tradycji oraz jaki mają wpływają na wrażliwości i społeczną pamięci. Ponadto, postara się wykazać, iż kamienne nagrobki to niejednokrotnie wspaniałe dzieła sztuki, wykonywane w warsztatach znanych i cenionych galicyjskich kamieniarzy, i jako takie, mają również niezwykłą wartość edukacyjną, tudzież mogą stanowić ciekawą atrakcję turystyczną naszego regionu. Podczas spotkania, prelegent zaproponuje jego uczestnikom „podróż sentymentalną” po nekropoliach powiatu limanowskiego, aby ukazać piękno najcenniejszych kamiennych nagrobków. Będzie ona swego rodzaju podsumowaniem prowadzonej od kilku lat przez Roberta Kowalskiego, inwentaryzacji tych niewątpliwie bezcennych obiektów sztuki sepulkralnej, znajdujących się na limanowskich cmentarzach.
źródło: organizatorzy; oprac. MAG
fot. organizatorzy