Trwa modernizacja zabytkowej wozowni w parku dworskim w Porębie Wielkiej. Skala zmian budzi wątpliwości

Trwa modernizacja zabytkowej wozowni w parku dworskim w Porębie Wielkiej. Skala zmian budzi wątpliwości

W parku Wodzickich w Porębie Wielkiej rozpoczęła się modernizacja zabytkowej wozowni z lodownią. Skala zmian budzi wątpliwości u wielu osób. W mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne komentarze. Gorczański Park Narodowy opublikował informację w tej sprawie. Cytujemy ją poniżej.

W parku dworskim w Porębie Wielkiej trwają prace związane z przebudową drewnianej wozowni z lodownią (budynku gospodarczego) w ramach zadania pn. „Modernizacja części nadziemnej budynku dawnej wozowni z jej wstępną adaptacją na cele punktu informacji turystycznej i ekspozycji wraz z jego dostosowaniem do funkcji związanej z czynną ochroną niektórych gatunków nietoperzy oraz odtworzenie daszku nad sąsiadującą z nią lodownią”. Są one finansowane ze środków funduszu leśnego będącego w dyspozycji Lasów Państwowych.

Sama wozownia na terenie majątku Wodzickich została wzniesiona na przełomie wieku XIX i XX w. z materiałów rozbiórkowych. Postawiono ją na miejscu budynku, który w spisie z XVII w. określany był jako stary budynek, o czym świadczy fakt, że sam budynek wozowni, nie zgadza się z układem piwnic pochodzących z XVI w.

Zabytkowe piwnice wozowni i lodowni zostały zabezpieczone, a fundamenty budynków wypoziomowane i wzmocnione. W wyniku wcześniejszych oględzin oraz w czasie prac rozbiórkowych stwierdzono znaczne uszkodzenie ścian zrębowych oraz remontowanej pod koniec lat 90. więźby i pokrycia gontowego dachu. W związku z tym w pracach rekonstrukcyjnych konieczne było zastąpienie niemal wszystkich elementów nowym drewnem (modrzewiowym i świerkowym).

Prace wykonywane w oparciu o pozwolenie konserwatorskie oraz pozwolenie budowlane, a sam projekt przebudowy i inwentaryzacja stanu został przygotowany we współpracy z Powiatem Limanowskim w ramach działania „Przygotowania projektu budowy infrastruktury obszaru aktywności turystycznej na bazie potencjału wód geotermalnych w Porębie Wielkiej”.

źródło: Gorczański Park Narodowy; oprac. MAG

fot. Izabela Knapik

Zobacz również