Kredyt za darmo? Sankcja kredytu darmowego bez tajemnic

Kredyt za darmo? Sankcja kredytu darmowego bez tajemnic

Sankcja kredytu darmowego to opcja, o której warto wiedzieć. Kto może z niej skorzystać?

o to jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego, nazywana również SKD jest uprawnieniem kredytobiorcy, który może dzięki niemu rozliczyć swoją umowę kredytową na korzystnych warunkach. Rozliczenie to będzie się odbywać wyłącznie do wysokości pożyczonego kapitału kredytu, a więc bez odsetek i pozostałych kosztów. Kiedy można skorzystać z SKD? Opcja ta jest dostępna dla kredytobiorców kredytów konsumenckich, wobec których bank nie dopełnił obowiązków ustawowych.

Jaki to kredyt konsumencki?

Warto wyjaśnić co uważamy za kredyt konsumencki, aby nie pozostawiało wątpliwości, kiedy skorzystać można z SKD. Konsumentem jest osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej z przedsiębiorcą lub osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne. Co istotna, czynność ta nie może być bezpośrednio związana z działalnością gospodarczą lub zawodową tej osoby. Dodatkowym warunkiem jest to, że kwota kredytu nie może przekraczać obecnie 255.550 zł (za wyjątkiem sytuacji, w której chodzi o umowę o kredyt niezabezpieczony hipoteką, zaciągnięty na remont domu czy lokalu mieszkalnego). Kredyt konsumenckim może być więc pożyczka, kredyt w myśl przepisów prawa bankowego, czy na przykład umowa leasingu lub najmu, jeżeli przewidziany jest obowiązek nabycia przez kredytobiorcę przedmiotów tych umów.

Niedopełnienie obowiązków wobec kredytobiorcy a SKD

Niedopełnienie jakich obowiązków powoduje możliwość skorzystania z SKD? Wystarczy, ze kredytodawca naruszy choć jeden z wymogów ustawy o kredycie konsumenckim, takich jak konieczność spełnienia obowiązku informacyjnego przed kredytodawcę wobec konsumenta jeszcze przed podpisaniem umowy, kwestie formalne związane z elementami umowy. Naruszeniem może być też istotny błąd, który zaburzył możliwość oszacowania zobowiązania konsumenta.

Konsument może skorzystać z SKD nie później niż po roku od wykonania umowy. Nie ma więc znaczenia termin powzięcia informacji o błędzie.

Jak skorzystać z SKD?

W jaki sposób konsument może wykorzystać swoje uprawnienie? Po stwierdzeniu naruszeń w umowie kredytowej, może złożyć kredytodawcy pisemne oświadczenie o skorzystaniu z tej opcji. Już w oświadczeniu można (chociaż nie jest to konieczne) wskazać uchybienia. Instytucja finansowa powinna respektować to oświadczenie i przyjąć, że kredytobiorca może korzystać z SKD, jednakże w praktyce najczęściej kończy się to sporem na sali sądowej. Dlatego też, nierzadko, aby wykorzystać to uprawnienie, przyda się konsultacja z prawnikiem.

Dlaczego warto skorzystać z SKD?

Jakie korzyści niesie za sobą skorzystanie z opcji SKD? Przede wszystkim, kredytobiorca może zwrócić do banku wyłącznie kapitał, bez odsetek i kosztów. Ponadto, rata kredytu znacząco się zmniejsza aż do końca umowy. Co więcej, jeśli konsument już zapłacił jakieś odsetki czy prowizję – otrzyma zwrot tych kosztów. Obniża się też saldo zadłużenia, kredytodawca nie może jednostronnie skrócić czasu trwania umowy, ani wypowiedzieć jej z tego powodu. Ponadto, skorzystanie z SKD nie ma wpływu na ocenę zdolności kredytowej klienta w przyszłości.

Więcej informacji na temat sankcji kredytu darmowego dostępnych jest pod linkiem https://www.sobotajachira.pl/sankcja-kredytu-darmowego/

Artykuł sponsorowany

Zobacz również