W ramach podsumowania 3. edycji projektu „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej” w Miejskiej Bibliotece czytano „Antologię poezji żydowskiej”. Wydarzenie zorganizowała fundacja Sztetl Mszana Dolna.
– Spełniło się marzenie autora „Antologii poezji żydowskiej”, Samuela Hirszhorna. Ów literat, społecznik, poseł na Sejm II RP, przetłumaczył z języków żydowskich, wiersze poetów, piszących w jidysz i hebrajskim, by zbliżyć do siebie żyjące na jednej ziemi „narody, które wzajemnie bardzo mało się znają”. A literaturę uznawał za jedną z najlepszych dróg tego poznania. Twórcy żydowscy piszący po polsku, ci najwięksi, jak Tuwim, Leśmian, Brzechwa czy Słonimski, weszli do kanonu naszej literatury. Mało kto jednak zna twórczość poetycką Bialika, Pereca, Czernichowskiego, Ulianower, Rosenfelda, Friszmana, Fichmana i wielu innych. Samuel Hirszhorn wydał tę antologię w 1921 roku, zaś w 1942, zginął podczas jednej z „akcji likwidacyjnych” w warszawskim getcie – poinformowała fundacja Sztetl Mszana Dolna.
„Antologia poezji żydowskiej” jest jedną z trzech książek z przedwojennej Czytelni Żydowskiej w Mszanie Dolnej, które przetrwały do dziś.
– Zachowało się na niej też wzruszające świadectwo – podpis Naftalego Chaima Zinsa, syna mszańskiego piekarza. On także jest tragiczną Ofiarą Zagłady, a jego młodzieńczą ręką złożony podpis – był dla nas dodatkowym zobowiązaniem, by wspomnieć żydowskich mieszkańców Mszany Dolnej i ich wkład w rozwój kulturalny miasta. Wszak – wg spisu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, biblioteki oświatowe, na dzień 1 stycznia 1930 roku, Czytelnia Żydowska była najstarszą z 3 publicznych bibliotek w mieście, miała więcej woluminów i wypożyczeń niż dwie pozostałe – dodaje fundacja Sztetl Mszana Dolna.
Zaproszenie do wspólnego czytania przyjęły m.in. burmistrz Agnieszka Orzeł, dyrektor mszańskiej biblioteki – Aneta Mazgaj oraz dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej – Ewelina Płachczyńska-Struś. Tradycyjne pieśni żydowskie wykonał Jakub Antosz-Rekucki.
źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG
fot. Rachela Antosz-Rekucka, Marek Rekucki