W kościele parafialnym pw. Maksymiliana Kolbego w Młynnem odbyła się uroczystość upamiętniająca Sybiraków.
– 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju – przypominają organizatorzy obchodów.
Wśród deportowanych byli m.in. mieszkańcy gminy Limanowa z miejscowości Młynne, Stara Wieś, Siekierczyna, Kłodne, Męcina, Pisarzowa. Mszę św. w ich intencji odprawili ks. Piotr Pasek – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz ks. proboszcz Stanisław Trela.
W uroczystości, zorganizowanej przez Stanisława Sajdaka, wzięli udział mieszkańcy Młynnego, przedstawiciele samorządów gminy Limanowa i powiatu limanowskiego, a także szkół i instytucji. Nie zabrakło harcerzy z V Drużyną Harcerską „Dzieci Gór” wraz z Grażyną Nowak. Po mszy św. głos zabrali m.in. Stanisław Sajdak w imieniu dr inż. Józefa Kołodzieja – prezesa krakowskiego oddziału Zarządu Związku Sybiraków, a także sekretarz gminy Limanowa Marek Ziaja, reprezentujący wójta Jana Skrzekuta.
– Pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Wasze zaangażowanie, trud i poświęcenie sprawiły, że mogliśmy wspólnie oddać hołd ofiarom tej bolesnej historii oraz pielęgnować pamięć o naszych rodakach. Dzięki Wam to wydarzenie stało się nie tylko momentem refleksji, ale także wyrazem naszej wspólnej troski o prawdę historyczną i pamięć narodową. Niech pamięć o zesłańcach Sybiru pozostanie żywa w naszych sercach i przyszłych pokoleniach” – mówił na zakończenie Stanisław Sajdak.



















źródło: Urząd Gminy Limanowa; oprac. MAG
fot. Urząd Gminy Limanowa