Wielkanoc to ważne święto, z którym wiąże się wiele tradycji. Są one związane zarówno z przyrządzaniem potraw, jak i obrzędami religijnymi. Sprawdź, które tradycje dobrze znasz, a które z nich okażą się Ciebie zupełną nowością!
Święcenie pokarmów
Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez tradycyjnego święcenia pokarmów. Umieszcza się je w koszyczku, który zanosi się do kościoła w Wielką Sobotę. Każdy pokarm w koszyku ma znaczenie symboliczne. Co powinno się w nim znaleźć?
- Jajka – symbol życia i odrodzenia.
- Chleb – symbol ciała Chrystusa.
- Wędliny – symbol siły i dobrobytu.
- Sól – symbol oczyszczenia.
- Baranek – symbol Zmartwychwstania, często wykonany z masła lub cukru.
Po poświęceniu pokarmów rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego w niedzielny poranek.
Uroczyste śniadanie wielkanocne
W większości domów to najważniejsze wydarzenie w trakcie świąt. Ma ono miejsce po mszy w Niedzielę Wielkanocną. Wówczas na stole pojawiają się tradycyjne potrawy takie jak jajka faszerowane, żurek, barszcz biały z białą kiełbasą oraz sałatka jarzynowa. Nie można na nim zabraknąć również ciast. Do tradycyjnych wypieków świątecznych należą babka wielkanocna, ciasto drożdżowe, mazurek oraz sernik.
Ozdabianie jajek i wydmuszek
Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez pięknie ozdobionych jajek, będących symbolem życia i zmartwychwstania. Ich zdobienie ma na celu przyciągnięcie pomyślności. Można je malować z użyciem farb czy wosku. Popularne jest również wydrapywanie wzorów. Znakomicie sprawdza się także ozdabianie jaj za pomocą rozmaitych tasiemek, naklejek, brokatu czy koralików. Ozdabia się również wydmuszki, czyli jajka puste w środku.
Lany poniedziałek
Śmigus-Dyngus, znany również jako Lany Poniedziałek, to wesoła i radosna tradycja obchodzona w Poniedziałek Wielkanocny. Zwyczaj polega na oblewaniu się wodą, zarówno w domach, jak i na ulicach. Ma on swoje korzenie w dawnych obrzędach wiosennych, które miały na celu oczyszczenie oraz zapewnienie urodzaju.
Zgodnie z tradycją, chłopcy polewają wodą dziewczyny, które w zamian obdarowują ich drobnymi upominkami, takimi jak pisanki czy słodycze. Jest to również czas, kiedy odbywają się różne rodzinne zabawy i festyny, pełne radości i świątecznego klimatu.
Wielkanocne tradycje regionalne
W wielu częściach Polski można spotkać się z unikalnymi zwyczajami. Jeden z nich to kurka wielkanocna, czyli śląski zwyczaj polegający na wystawianiu figurek kurczaczków i zajączków w formie wielkanocnej dekoracji. Z kolei m.in. w Małopolsce wystawia się palmy wielkanocne. Są one tworzone własnoręcznie wielkanocne oraz święcone w kościele.
Tradycja, a często też obowiązek, czyli wiosenne porządki
Wielkanoc w wielu domach wiąże się z gruntownymi porządkami. Czasami są jednak uznawane po prostu za porządki wiosenne. Symbolizują one odnowienie i oczyszczenie. Po sprzątaniu generalnym, domy i mieszkania często przyozdabia się wiosennymi kwiatami, takimi jak tulipany, narcyzy, hiacynty oraz dekoracjami wielkanocnymi, takimi jak króliczki, kurczaki i pisankami.
Artykuł sponsorowany