Michał Wójcik kolejny raz oprowadził po gmachu dawnego Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej, utworzonego w 1883 roku na podstawie rozporządzenia C.k. Ministerstwa Sprawiedliwości. Gmach pod adresem ul. J. Matejki 11 (dawna ul. Sądowa) został wzniesiony w latach 1911—1912.
Spacer rozpoczął się w nowej auli ZSTI, która ponad sto lat temu pełniła funkcję sali rozpraw cywilnych. Prowadzący przedstawił tam wykład wprowadzający, w którym wyjaśnił drogę do utworzenia sądu w Mszanie Dolnej oraz najważniejsze postaci środowiska sędziowskiego. Uczestnicy spaceru zwiedzili następnie salę rozpraw karnych, kancelarie sędziów i adwokatów, a także m.in. dawny urząd podatkowy i skrzydło aresztu. Przyjrzeli się detalom architektonicznym oraz niuansom postępowania przetargowego sprzed I wojny światowej.
Budynek kosztował wielką, jak na Mszanę Dolną, sumę ponad 202 tys. koron. Inicjatorem jego powstania był sędzia Józef Ptaś — naczelnik mszańskiego sądu oraz, od 1907 roku, poseł do austriackiej Rady Państwa w Wiedniu.
Przeciętna powierzchnia kondygnacji wynosiła około 700 metrów kwadratowych. Prowadzący przedstawił projekty i źródła, bazując na swojej monografii naukowej, która ukazała się pod koniec 2023 roku we wspólnym wydawnictwie Księgarni Akademickiej i Archiwum Narodowego w Krakowie. Miasto Mszana Dolna było jednym z mecenasów wydania wraz z m.in. Bankiem Spółdzielczym w Mszanie Dolnej.
Gospodarzem miejsca jest Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Organizator kieruje specjalne podziękowania pod adresem dyrektora Andrzeja Dębskiego. Spacer odbył się w ramach projektu „Historia lokalna — Twoje korzenie”, dofinansowanie ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz Innych Uzależnień dla Miasta Mszana Dolną na rok 2025, na rzecz Mieszkańców Miasta Mszana Dolna. Organizatorem było Stowarzyszenie SMAK — Skarbiec Mszańskich Aktywności.













tekst: Michał Wójcik/Mszana Dolna na starych fotografiach
fot. Kinga Świgost, Bartosz Gocał