Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemia Limanowska i Limanowski Klub Literacki zapraszają na spotkanie autorskie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.
Ksiądz Isakowicz-Zaleski jest na pewno jednym z bardziej wyrazistych kapłanów polskiego Kościoła. Myślę że nie trzeba go specjalnie przedstawiać, bo jest znaną, rozpoznawalną personą. Podczas wtorkowego spotkania u nas w bibliotece będzie promował swoją nowo wydaną książkę poświęconą Kresom. Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie z nim. Mam nadzieję, że spotkanie stanie się okazją do poszerzenia naszej wiedzy o Kresach Wschodnich. – zachęca dyrektor limanowskiej biblioteki Joanna Michalik.
Spotkanie z księdzem Isakowiczem-Zaleskim odbędzie się w najbliższy wtorek, 15 listopada, w budynku limanowskiej biblioteki. Duszpasterz krakowski przedstawi wykład nt. Kresów Wschodnich. Połączony on będzie z promocją książki Nie zapomnij o Kresach (będzie ją można nabyć podczas spotkania).
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (ur. 1956) jest duchownym archidiecezji krakowskiej, opiekunem osób niepełnosprawnych intelektualnie i duszpasterzem Ormian w południowej Polsce. W latach 70. I na początku 80. Współpracował z opozycją antykomunistyczną. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 roku. Nie mogąc kontynuować studiów z powodu odmowy wydania paszportu, związał się z Duszpasterstwem Ludzi Pracy w Nowej Hucie Mistrzejowicach. W 1985 roku został dwukrotnie napadnięty i pobity przez tzw. nieznanych sprawców. W maju 1988 roku towarzyszył z posługą duszpasterską strajkującym robotnikom Huty im. Lenina i przeżył pacyfikację kombinatu. Jest współtwórcą i prezesem Fundacji im. Brata Alberta.
Jego pasją jest historia i literatura. Uczęszczał na seminarium prowadzone przez wybitnego historyka Kościoła ks. prof. Bolesława Kumora i pod jego kierunkiem napisał pracę magisterską. Jest autorem szeregu artykułów historycznych, a także książek, m.in.: Biskup ormiański Izaak Isakowicz „Złotousty” (Kraków 2001), Słownik biograficzny duchownych ormiańskich w Polsce (Kraków 2001), Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej (Kraków 2007), Przemilczane ludobójstwo na Kresach (Kraków 2008). Ostatnio wydana jego publikacja to tegoroczna Nie zapomnij o Kresach.
SŁ