Miesięcznik „Perspektywy” już po raz 18-y opublikował coroczny ranking szkół ponadgimnazjalnych. Były w nich również uwzględnione szkoły z naszego regionu.
W kategorii „Liceów” najwyżej sklasyfikowanym jest I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana, które wg rankingu zajęło 344 miejsce. To jedyne liceum z naszego regionu, które sklasyfikowano w rankingu. Dla zainteresowanych podajemy, że 459 miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce.
Wśród techników dobre miejsce, bo 26 zajęło Technikum Budowlane im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej. Na 114 miejscu sklasyfikowano Technikum w ZS nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej. 37 miejsce zajęło Technikum Informatyczne w ZS w Rabce.
– Czuję pewnego rodzaju niedosyt. Mogliśmy znaleźć się wyżej – mówi Robert Sajdak, V-ce dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej. Ważniejszym dla nas jest jednak fakt, że utrzymujemy już od wielu lat wyrównany, wysoki poziom nauczania. Przede wszystkim postawiliśmy na bardzo dobrych nauczycieli, którzy potrafią indywidualnie podejść do każdego z uczniów. To niezwykle ważne ponieważ młodzież w dzisiejszych czasach często czuje się samotna wśród tłumu, potrzebuje wsparcia, które może znaleźć w osobach pedagogów i wychowawców.
Robert Sajdak podkreśla, że w szkole panują bardzo dobre relacje między nauczycielami uczniami i ich rodzicami. – Stawiamy na współpracę, co jak widać przynosi wymierne efekty. Istotne z punktu widzenia dydaktycznego jest również to, że kładziemy nacisk na kształcenie praktyczne. Staramy się aby każdy członek naszej społeczności wiedział, że dzięki pracy i konsekwencji w działaniu może osiągnąć w życiu bardzo wiele.
Pod uwagę przy umieszczaniu liceum i technikum w rankingu brano trzy czynniki. Pierwszy z nich to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), drugi – wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.), a trzeci to sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych (30 proc.). Ponadto już po raz drugi w tej kategorii uwzględnione zostaną osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Przy tworzeniu Rankingu Techników brano pod uwagę wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), matury z przedmiotów dodatkowych (25 proc.), a także wyniki z egzaminu zawodowego (30 proc.) i sukcesy w olimpiadach (20 proc.).