Wanda Półtawska zostanie honorowym obywatelem Limanowej

Wanda Półtawska zostanie honorowym obywatelem Limanowej

W najbliższą sobotę w Limanowskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie z Wandą Półtawska. Burmistrz Miasta Limanowa i Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa zapraszają na uroczystość wręczenie prof. Wandzie Półtawskiej medalu i tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Limanowa".

Uroczystość odbędzie się 13 lutego (sobota) w Limanowskim Domu Kultury. Wcześniej, bo godzinie 11.00 w Bazylice MBB odbędzie się Msza Św. Po wręczeniu medalu i tytułu w LDK zostanie zaprezentowany film „Duśka”. opowieść o wyjątkowej kobiecie, znanej nie tylko z niezwykłej przyjaźni z Janem Pawłem II, ale również z wielkiej troski o świętość rodziny i życie dzieci nienarodzonych. Film otrzymał nagrodę „Real Rose Award” za najlepszy dokument na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym im. Jana Pawła II w Miami na Florydzie (USA) w 2009 r. oraz Nagrodę Specjalną NSZZ „Solidarność” Łódź na Festiwalu Filmów o Rodzinie w 2008 roku.

WANDA PÓŁTAWSKA – urodzona w 1921 r. w Lublinie. Doktor medycyny, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, przyjaciółka Jana Pawła II. Przyczyniła się do powstania Instytutu Teologii Rodziny przy krakowskiej PAT. Wraz z mężem należy do Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Akademii „Pro vita”.

W czasie wojny była harcerką Szarych Szeregów, za co w 1941 roku aresztowano ją, skazano na śmierć i wysłano do obozu dla kobiet w Ravensbrück. Wraz z grupą więźniarek poddawana okrutnym eksperymentom medycznym. Przeżyła. Po raz drugi otarła się o śmierć w 1961 roku. Lekarze wykryli u niej guz, który został zdiagnozowany jako nowotwór złośliwy. Ówczesny biskup Karol Wojtyła napisał list do Ojca Pio z prośbą o modlitwę i wstawiennictwo w jej intencji. Przeżyła. Bezpośrednio przed operacją stał się cud: guz samoistnie zniknął.

Mimo swego wieku wciąż ma czas i siły, aby poprzez spotkania i wykłady realizować wezwanie Jana Pawła II: „Wszyscy jesteśmy wezwani, aby na miarę swoich możliwości chronić społeczeństwo nie tylko przed tragedią wojny, ale także przed wszelką formą naruszania praw człowieka, zwłaszcza niepodważalnego prawa do życia, które przysługuje osobie od chwili poczęcia.” Mieszka w Krakowie. Ma cztery córki. Mąż – Andrzej Półtawski – jest profesorem filozofii. Jest autorką kilkunastu książek tłumaczonych na języki obce. Najbardziej znane to m.in. Samo życie, I boję się snów, Z prądem i pod prąd. O jej przyjaźni z Janem Pawłem II opowiadają Beskidzkie rekolekcje. Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich. Jest to publikacja wyjątkowych dokumentów – wieloletniej osobistej korespondencji autorki z jej kierownikiem duchowym Karolem Wojtyłą.

Zobacz również